Karolína (14): Srdce za srdce, bez toho by to nešlo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
srdce
srdce

Příběh Karolíny zaujal porotce ankety Dětský čin roku natolik, že se rozhodli ocenit ho první cenou v kategorii Dobrý nápad. Karolína totiž do soutěže přihlásila vyprávění, ve kterém popisuje, jak se její škola rozhodla ocenit srdíčkem JIRP na Praze 2.

Zatímco mnozí ani netuší, co vše se na tomto oddělení děje, dokonce je to ani nezajímá, parta dětí se společně s učiteli a rodiči rozhodla podpořit dobrou věc a ocenit v rámci kampaně Srdce s láskou darované právě JIRP na Karlově.

Zachránili tu brášku naší spolužačky

Možná si říkáte, jak se děti vůbec dozvědí o něčem takovém, jako je oddělení JIRP v jedné z pražských městských částí. Na to Karolína odpovídá hned v úvodu příběhu: „Ještě nedávno jsme neměli ani ponětí, že takováto JIRP na Karlově, Praze 2 existuje. Až jednou nám naše spolužačka vyprávěla, že právě zde jejího brášku zachránili.“

Je až k podivu, že už děti ve věku čtrnácti let dokáží ocenit, co tato speciální klinika dokáže. Ošetřují se zde totiž děti ve věku od narození do osmnácti let v případě, že jim selžou základní, životně důležité funkce. Doktoři je v takovém případě napojí na mimotělní oběh a pomohou jim s léčbou. Jedná se o jediné místo v České republice, kde je tento způsob léčby možný.

Srdíčko si bezpochyby zaslouží

„Nám se podařilo kontaktovat pomocí našich vyučujících rodiče kriticky nemocných dětí, kterým na Karlově zachránili život. Získali jsme je pro náš cíl – ocenění lékařů a sestřiček JIRP Ke Karlovu a oni nám zaslali fotografie svých dětí,“ říká Karolína.

Svým srdíčkem projevila základní škola nemocnici obdiv a úctu za to, co pro děti dělá. Nejen podle Karolíny jde o neskutečně náročnou práci, kterou ovšem lidé na oddělení vykonávají naplno, a pomáhají tak v desítkách případů ročně. „Jejich práce je ohromně náročná a tak moc užitečná, že bez dobrého srdce by to nešlo. Takže my jen věnujeme SRDCE za srdce, srdce srdcařům.“

Fotografie jsou pouze ilustrační.
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články