Jitka a Lucinka: Rodiče nás nechali několikrát mrznout venku na lavičce. Jejich důvod pobouřil i policisty

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Divka bez domova
Divka bez domova

Dvě malé dívky přivezli do Klokánku policisté. Objevili je v zimním měsíci sedět v podvečer venku na lavičce. Dívky se prý snažily dostat domů, ale nikdo jim neotevřel. V teple Klokánku se rychle rozkoukaly a rozpovídaly.

Po pár hodinách si pro ně přišel otec, jenomže byl naprosto opilý. Jeho žena se za něho omlouvala a odvedla ho domů, že si pro dívky přijdou později. Jenomže se ukázalo, že to tak úplně snadné nebude.

Na alkoholu byli závislí oba

Vyšetřování OSPOD později ukázalo, že nejen otec se rád napije, ale i matka dívek je velmi závislá na alkoholu a utrácí veškeré peníze za pití. Dívky proto zůstaly na čas v Klokánku, kde se mezitím spřátelily s dalšími dětmi.

Po čase ale přišlo rozhodnutí, které všechny šokovalo. Jitka s Lucinkou se mohou vrátit domů, rodiče prý přestanou pít a postarají se o to, aby se situace z dřívějška už nikdy neopakovala.

Jenže netrvalo ani měsíc a holčičky opět seděly venku na lavičce. A tentokrát po chvíli čekání samy našly Klokánek a poprosily o pomoc, které se jim samozřejmě dostalo.

Matka se nakonec ze závislosti dostala

Příběh má ale nakonec šťastný konec. Ukázalo se totiž, že matku nejvíce ke dnu stahuje její partner, který jí do pití uvrtal. Poté, co ho opustila a začala na sobě pracovat, byla schopná se ze závislosti skutečně dostat.

Holčičky jí tak byly svěřeny do péče, a i přesto, že Klokánek byl zpočátku k situaci skeptický, ukázalo se, že tuto šanci už žena nepromarní. Z Jitky i Lucinky vychovala slušné milé slečny a dala jim vše, co do života potřebovaly.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.


Související články