Jeník: Hrál si na vzorného otce, přitom se ke mně choval nesmírně krutě. Byl tak podlý, že vinu svalil na maminku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlapec sedi
Chlapec sedi

Jeník a Jonáš přišli do Klokánku v době, kdy bylo mezi jejich rodiči vedeno soudní řízení. Matka byla vyšetřována pro podezření z týrání, otec se zase věnoval především církvi a na děti neměl čas.

Jeník trpěl dětskou mozkovou obrnou. Špatně chodil a mluvil, ale jinak to byl velmi snaživý chlapec, který potřeboval pouze tu správnou péči.

Otec na něho byl nezvykle tvrdý

V Klokánku děti otec nenavštěvoval. Pouze si je bral v neděli na kázání do kostela, po kterém je opět vracel tetám do péče. Vždy před jeho příchodem se Jeník i Jonáš úplně uzamkli do sebe.

„Poslouchali otce na slovo, nedovolili si v jeho přítomnosti ani pípnout. On se sice choval jako milý muž, ale když si myslel, že ho nikdo nevidí, úplně se změnil,“ říkají tety.

Jeníka prý vyhazoval ze speciálního vozíku a křičel na něho, že má chodit normálně. Nemocný prý není, Bůh ho ochrání. Navíc se později po rozhovorech s lékaři tety dozvěděly, že otec schválně nepovolil několik operací, které mohly chlapci výrazně jeho zdravotní stav zlepšit.

Když tety zjistily, že se před nimi otec dětí jen přetvařuje, rozhodly se se situací něco udělat. Nikdo v Klokánku totiž dětem nepřál, aby se k otci vrátily.

Obvinění na matku byla nakonec falešná

Všechno nakonec dobře dopadlo, když skončily procesy s maminkou Jeníka a Jonáše. Ukázalo se totiž, že děti nikdy netýrala a obvinění byla falešná a nepodložená.

„Nakonec tak mohly obě děti domů k matce,“ říká Klokánek. „Obvinění pravděpodobně vznikla kvůli rozvodu, protože rodiče nedokázali řešit výchovu dětí domluvou.“

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články