Jaroslava: Přebaluji ho, krmím sondou a cvičím s ním už sedm let. Syn je však stále v kómatu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vigilni koma 2
Vigilni koma 2

Před sedmi lety se Jaroslavě zcela změnil život. Její dnes sedmadvacetiletý syn Jára měl jako spolujezdec nehodu na motorce, po které zůstal dodnes ve vigilním kómatu. Přitom se z počátku jednalo jen o obyčejnou klukovinu, kterou udělali jeho kamarádi.

Ti přivázali Járu a jeho kamaráda Davida k motorce. Bohužel tenhle žert měl strašlivé následky.

David nehodu nepřežil, Jára po nárazu do stromu skončil v nemocnici s těžkým poraněním mozku.

Život ve vigilním kómatu

„Půl roku jsme se báli o jeho život. Nakonec se nám vrátil domů, ale už to není ten člověk, kterého jsme znali,“ vypráví Jaroslava.

„Skončil ve vigilním kómatu, což znamená, že se o něho musím permanentně starat.“

Člověk ve vigilním kómatu sám dýchá a na první pohled působí plně při životě. Sám ale nedokáže komunikovat, pohybovat se, přijímat potravu, ani vylučovat. Jeho oči navíc nevnímají a nechápe, co se kolem něho děje.

„Denně se tak o něho starám, přebaluji ho, krmím ho speciální sondou zavedenou do žaludku, různě ho polohuji a cvičím s ním. Nevíme, jak dlouho ještě Jára v tomhle stavu přežije. A tak to jde už sedm let,“ říká jeho maminka.

Zdroj: znesnaze21.cz

Pauzu má jedině, když ji vystřídá profesionální terapeut

Jaroslava by pro svého syna udělala všechno. Přesto je pro ni velkou úlevou, když je Jára na měsíčních terapiích, kde se o něho starají profesionálové.

„Je to jediná chvíle, kdy mě alespoň na tři hodiny vystřídá terapeut. Stejně ale stále myslím na to, jak na tom syn je,“ svěřuje se.

Celková terapie probíhá v zařízení Sarema Liberec, kam Jára dochází na odbornou péči.

Tato cvičení jsou bohužel poměrně drahá a pojišťovny je nahradí. Proto se Járova maminka obrátila s žádostí o pomoc na ostatní.

„Věřím, že díky portálu Znesnáze21 se nám podaří vybrat alespoň část peněz na to, aby mohl Jára dál ještě nějaký ten čas fungovat. Děkuji všem, kterým není cizí osud lhostejný,“ dodává.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Martina Nováková, PR koordinátorka Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21, ve spolupráci s redakcí OnlyU

CHCI PŘISPĚT    CHCI ZALOŽIT SBÍRKU

Zdroj: znesnaze21.cz


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články