Jára (9): Zastal jsem se mámy a otčím mě zbil. Utekl jsem a má vlastní máma mě nehledala

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zoufaly kluk sedi
zoufaly kluk sedi

Na Járu upozornili lidé z jednoho domu v ulici. Věděli, že se v jednom z bytů ukrývá malý kluk. Žil tam s mámou, ale teď tam byl několik dní sám. Nechodil do školy, bál se vycházet z bytu.

Nevycházel z domu, protože se bál svého otčíma

Viděl na vlastní oči, jak bije mámu a jak jí neustále ubližuje. Když se mámy zastal, přestože mu bylo teprve 9, tak dostal taky. Máma s Járou jezdila za otčímem do jedné vesnice blízko města. Jednoho dne, když otčím řádil, Jára prostě utekl a schoval se doma.

Máma ho nehledala

Matka si nevěděla rady ani sama se sebou. „Kontaktovali jsme OSPOD a opravdu jsme ho doma našli. Úplně vyplašeného a vystresovaného, hladového a zmrzlého. Získat si jeho důvěru bylo hodně těžké. Postupně se nám to podařilo,“ vypráví Klokánek.

Když pomalu a polehoučku mluvili o tom, co všechno zažil od otčíma, měly tety v Klokánku slzy v očích. Jára neplakal, všechno to držel v sobě. Měl v sobě zvláštní tvrdost, kterou projevoval vůči sobě i svému okolí.

Zdroj: 123RF.COM

Ve škole měl potíže, pral se, neuměl jednat běžným způsobem. Byl zlomený. Zastávali se ho, vysvětlovali všude, jaká je jeho situace, byli mu oporou a štítem proti odsuzování okolního světa.

Začal Klokánku důvěřovat

„Odměnou nám bylo to, že nám začal důvěřovat, uvolnil se a dovolil si i plakat. Navázali jsme díky OSPOD kontakt s jeho pravým tátou, který o situaci doma vůbec nevěděl a s Járou se viděl jen zřídka,“ sděluje Klokánek.

Byli u toho, když se mezi otcem a synem vztah obnovoval a postupně byl už tak stabilní a pevný, že mohl Jára přejít do péče táty. Odcházel před Vánoci. Moc si přál pod stromeček skateboard. Ježíšek mu ho dokázal sehnat a nadělit díky lidem s dobrým srdcem o něco dřív. „Byl šťastný a usmíval se. To byla naše odměna,“ vypráví Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články