Jakub (13): Obvinili mě z nesmyslů, protože mě už doma nechtěli. Nakonec je mi lépe v dětském domově

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Smutny chlapec
Zdroj: Shutterstock

Třináctiletého Jakuba přijal Klokánek jako problematického chlapce, který měl doma osahávat svou vlastní neteř, chodit domů opilý a působit problémy. Tetám se ale už od začátku tato obvinění zdála nepravděpodobná.

Jakub bydlel se svou starší sestrou, která ho měla soudně svěřeného do péče, protože rodiče se o ně nestarali. Jemu bylo 13 a jeho sestra s manželem měli jednu dcerku. Když sestra podruhé otěhotněla, Jakub se na nový přírůstek do rodiny těšil.

Místo toho, aby se v rodině všichni veselili, sestra několikrát volala na orgán OSPOD, kde nahlásila, že chodí domů Jakub opilý a dělá problémy. Později ho dokonce obvinila, že se uspokojoval nad její starší dcerou, se kterou sdílel pokoj.

Vyšetření nic z toho neprokázala

Jakub skončil v Klokánku, protože neměl kam jinam jít. Styděl se za okolnosti, za kterých byl přijat, trvalo dlouho, než se rozhodl mluvit o tom, co se skutečně stalo. Podle všeho se ho sestra pouze snažila zbavit.

Žádné psychologické vyšetření nepotvrdilo, že by chlapec kdy pil, měl problémy s drogami, jak jeho sestra uvedla, nebo dokonce zneužíval svou vlastní neteř. Podle všeho šlo opravdu pouze o výmysly jeho sestry.

V Klokánku se Jakubovi začalo líbit, zvykl si na nové kamarády a začal se ze zamlklého chlapce měnit ve veselého mladíka, který zapomněl na všechny své problémy. Po čase už všichni věděli, že veškerá obvinění byla nesmyslná.

Rodina ho začala opět navštěvovat

Po nějakém čase začala Jakuba v Klokánku navštěvovat jeho matka, která o něj nikdy předtím nejevila zájem. Dokonce i sestra, která ho nemohla ani cítit, nakonec začala za Kubou chodit.

„Bylo to divné. Každý najednou pochopil, že sestra chtěla doma jenom uvolnit místo, proto na Jakuba podala všechna ta falešná oznámení. Pak se s ním chtěla zase vídat. O tom, že by si ho vzala zpět, ale nepadlo ani slovo,“ popisují tety.

Nakonec skončil Jakub v dětském domově. Tam se mu dokonce začalo po čase i líbit. Sám uznal, že je mu lépe mezi ostatními dětmi s podobným osudem, než někde, kde ho nechtějí, nebo u matky, která sama nemá vlastní život srovnaný.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články