Filip (14) si prošel už 20 operacemi! Přesto neztrácí naději

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
KlaPeto Filip
KlaPeto Filip

Filip je normální veselý kluk, který se snaží zapadnout mezi své vrstevníky. Hraje para hokej a touží po tom se jednoho dne zúčastnit paralympiády. Rád by vyzkoušel také další sporty, na ty ale potřebuje speciální protézy, které nehradí pojišťovna. Chlapec má totiž téměř od narození amputované obě nohy pod kolenem.

Lékaři dělali, co se dalo. Nakonec museli amputovat

„Filip se narodil s nemocí zvanou fibulární aplazie bilat. II. typu. Na každé noze měl jenom tři prstíky,“ popisuje situaci maminka. „I když mu lékaři nohy všelijak natahovali a snažili se je zachránit, nakonec jsme museli souhlasit s amputací.“

Ani po amputaci obou nohou pod kolenem ale neměl Filip pokoj. Musel ještě absolvovat několik dalších operací na zkrácení kostí a ani dnes není jisté, že ho nečeká další amputace nohy nad kolenem. On přesto věří ve svůj sen a snaží se zůstat veselým optimistickým chlapcem, který se jednou zúčastní paralympiády.

Nadační fond KlaPeto vystoupí pro Fílu na Sněžku

Aby mohl Fíla sportovat, potřebuje speciální protézy dolních končetin, které bohužel nehradí pojišťovna. Nadějí je pro něho ale charitativní výstup na Sněžku, který pořádá tradičně i tímto rokem organizace KlaPeto. „Loni jsme výstupem na Sněžku vybírali peníze pro Evču. Celkem jsme získali 1,7 milionu korun a obdarovali celkem 40 dětí. Doufáme, že letos se nám podaří překonat hranici dvou milionů,“ říkají zakladatelé organizace KlaPeto Kateřina Klasnová a Jaroslav Petrouš.

Peníze, které nadační fond výstupem vydělá, jdou do poslední koruny na děti, které trpí v podobných situacích jako Fíla. Nejen on tak získá naději na nový život. Hlavním cílem letošního osmého ročníku je získat pro Fílu speciální sportovní protézy.

„Přispívat se dá zasláním jakékoli částky na náš transparentní účet NF KlaPeto 2001375049/2010. Další možností je také zakoupení speciálních benefičních triček, i z těch jde celý výtěžek samozřejmě na děti,“ popisuje KlaPeto.

Podle Jaroslava Petrouše, autora celého projektu, se rok od roku účastní výstupu na Sněžku více lidí, a to včetně těch handicapovaných. On sám je po amputaci levé nohy nad kolenem. „Účastníci výstupu na Sněžku se mohou těšit také na speciální HandicapFest, kde i letos vystoupí známé osobnosti, například Petr Kotvald,“ dodává.

Nejen Fíla má díky nadaci šanci na lepší život.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečnou osobu.
Autor: Redakce ve spolupráci s Nadačním fondem Kateřiny Klasnové a Jaroslava Petrouše – KlaPeto

Zdroj: KlaPeto


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články