Evička: Matka se mě zřekla kvůli tomu, že jsem postižená. Vysvobodila mě až osoba, od které bych to nečekala

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Plakajici dite
Zdroj: Shutterstock

Evičku přivezla do Klokánku její vlastní matka. Dívce byl necelý rok, ale byla ve všem zhruba o tři měsíce opožděná. Matka tetám vysvětlila, že je na tom psychicky špatně a dívku chce dát k adopci.

Bála se navíc, že je holčička nějak postižená. Při vyšetřeních se ukázalo, že sice nezvládá to, co by ve svém věku zvládat měla, ale už po týdnu cvičení se zlepšila.

Do péče si ji vzal také psycholog, který ale nepoznal žádné postižení. Už po měsíci v Klokánku se holčička dokázala postavit na kolínka, udržet vlastní váhu a mumlat slabiky.

Matka ji ani tak nechtěla, zájem ale projevila babička

I když se matka dozvěděla, že její dcerka skutečně postižená není, holčičku si zpět do péče nevzala. A to i přesto, že se jí Klokánek a OSPOD snažili pomoci.

„Říkala nám, že ji měla neplánovaně, že žije sama a má psychické problémy, které musí řešit. Nechtěla tak kazit život Evičce, pro kterou prý jistě najdeme jinou rodinu,“ říkají tety.

A hledat nemusely dlouho. Za Evičkou totiž pravidelně do Klokánku docházela její babička, matka její matky. Ta si s dívenkou hrála, chovala se k ní hezky, a když se dozvěděla, že si ji opravdu matka nevezme, projevila zájem o adopci.

Nejprve si ji brala na zkoušku na víkendy, aby se zjistilo, zda se o miminko i ve svém pokročilém věku dokáže postarat. Brzy potom soud rozhodl o tom, že Evička může zůstat s babičkou.

Zaskočila nás svým příběhem o Eviččině matce

„Jednou, když byla babička za Evičkou v Klokánku na návštěvě, vyprávěla nám příběh její maminky. Zaskočilo nás, že je také adoptovaná. Vzala si ji prý jako malou, ale nikdy jí to neřekla,“ vysvětlují tety.

Matka své dceři nikdy nedokázala říci, že ji adoptovala. Nejprve na ni bylo prý příliš brzy, pak jí ale už přišlo, že je pozdě. Ani potom, co se svěřila tetám, se k tomu neodhodlala.

„Prý doufá, že tím, jak se postará o svou vnučku, alespoň trochu odčiní to, že nikdy neřekla dceři pravdu. Miluje ji jako vlastní, a tak to taky navždy zůstane,“ dodává Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Související články