Dívka: Museli jsme se tvářit, jako by naše maminka neexistovala. Jinak by přišel trest

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
divka slzy plac
divka slzy plac

Když přišli do Klokánku Jenda a Mařenka, působili jako postavičky ze skutečné pohádky o perníkové chaloupce. Na starosti je měl táta, ale staral se o ně špatně. Docházel do církevního shromáždění, kterému dával přednost před vším.

Krutá nemoc

Jeník trpěl od narození dětskou mozkovou obrnou, velmi špatně chodil, špatně mluvil, ale jinak to byl bystrý a zvídavý kluk. Táta byl přesvědčený, že jenom Bůh může Jeníka uzdravit. Pokud si vůbec otec připouštěl, že je Jeník skutečně postižený.

Příchod do Klokánku

Děti byly do Klokánku přijaty, protože se ocitly bez bydlení. Přestože měly maminku, která byla připravená se o ně postarat, vlivem rozvodového sporu mezi rodiči byla matka prověřovaná z týrání dětí a nemohla si děti převzít.

„Celé nám to přišlo zvláštní. Děti byly moc milé, snaživé, usměvavé. Hodně se dojídaly, hodně spinkaly, a protože přišly do Klokánku v létě, tak řádily na zahradě. Jeník se snažil plazením a chůzí po čtyřech zapojovat do her ostatních dětí. Mařenka byla princezna, která ráda maluje, zpívá a celkově je spokojená,“ vypráví Klokánek.

Na maminku se neptaly, na tatínka také ne

Zdroj: 123RF.COM

Táta pro ně vždycky přišel v neděli dopoledne, aby je vzal na náboženské shromáždění. „Pozorovali jsme, že když přišel, děti byly napjaté, poslouchaly tzv. jak hodinky. Když si táta myslel, že se už nedíváme, byli jsme svědkem, jak na Jeníka křičí, ať okamžitě vstane z kočárku, který měl pro sebe upravený, a okamžitě začne chodit, protože nemocný není, jelikož Bůh ho uzdravil a nemocné lidi nemá rád,“ vypráví sklesle Klokánek.

V Klokánku tak věděli, že otec před nimi skrývá svoji pravou tvář. Spojili se s ortopedem, který měl Jeníka na starosti, a dozvěděli se, že otec bojkotuje několik let operaci, která by Jeníkovi výrazně ulevila.

Maminka se začala s dětmi vídat

Maminka, která prokázala při vyšetřování, že svým dětem nikdy neubližovala, se s dětmi začala vídat a navštěvovat je. Když děti viděly maminku, byly šťastné. Úplně se uvolnily a začaly postupně vyprávět, čím vším je otec strašil, když se budou chtít s matkou vídat nebo o ní mluvit. Tak děti byly nucené předstírat, že matka umřela a už tu pro ně není.

Na základě psychologického vyšetření dětí se děti podařilo předat na konci jejich pobytu do péče matky, která byla schopná si upravit podmínky pro přijetí i postiženého Jeníka.

„Dodnes jsme s nimi v kontaktu. Děti výborně prospívají a rostou do krásy. Začaly chodit do školy a Jeník má za sebou ortopedickou operaci, po které se mu ulevilo v pohybu, a může také chodit do školy pro handicapované. Důležité pro nás je, že vidíme, jak jsou děti šťastné,“ usmívá se Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články