Dívka (6) šokovala sociální pracovnice svou oblíbenou hračkou. O den později jí zemřela maminka

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
smutna divka
Zdroj: Shutterstock

Když v Klokánku zazvonil telefon a Orgán sociální péče pro děti oznámil pracovníkům, co se stalo, ihned vyjelo několik lidí na místo, kde bydlela teprve šestiletá holčička se svou maminkou. Ty prý už několik týdnů nevyšly z domu a jídlo jim nosili známí, kteří nakonec nemohli jinak než zavolat sociálku.

Pracovníci z Klokánku přijeli na místo a nestačili se divit tomu, co vidí. Na starém gauči v tmavé místnosti ležela žena s obrovskou boulí na břiše. K ní se choulila malá dívenka.

Pracovníkům chvíli trvalo, než holčičku přesvědčili, aby jim důvěřovala. Měli pro ni i hračku, ukázalo se ale, že ji holčička nechce. „Chceš vidět mou oblíbenou hračku?“ šokovala jednu z tet a ukázala jí igelitovou tašku. „Koukej, můžu ji zvětšovat a zmenšovat, dokonce do ní jdou dávat věci,“ pochlubila se a vyndala z ní obal od sušenky.

Matka zemřela následující den

Pracovníci Klokánku holčičce i mamince vysvětlili, co je Klokánek, a žena slíbila, že se dá do pořádku a pak si holčičku zase vezme. Všichni tomu chtěli věřit.

To se ale nestalo. Druhý den se tety v Klokánku doslechly, že kamarád maminky jí ještě dovezl tentýž den alkohol, na kterém byla závislá. Zemřela jen o pár hodin později. Když to dívence Klokánek sděloval, za ruku ji drželi tatínek s babičkou.

Ti se prý snažili ženě dlouho domlouvat a pomáhat jí, nakonec to ale vzdali. Otec si chtěl dívku nejprve vzít k sobě. Tvrdil ale, že si musí zařídit několik věcí. V Klokánku ji navštěvoval zpočátku často i s babičkou.

Rodina se jí nakonec úplně vzdala

Jenže jak šel čas, tatínek začal chodit za svou dcerkou čím dál častěji opilý, později už jenom on sám, babička oznámila Klokánku, že nemá síly ani nervy na to, aby se o holčičku starala. Otec nakonec veškerou snahu také vzdal.

Odstěhoval se na Slovensko, kde kdysi žil v dětském domově. Malá holčička s igelitovou taškou, ve které měla fotku zesnulé maminky, zůstala v Klokánku. Problém nastal, když začala chodit do první třídy základní školy.

Vracela se smutná, ptala se, proč ostatní děti mají maminky a tatínky, ale ona musí být s tetami. Časem začala mít pocit, že ji všichni opustili, že ji nikdo nemá rád. Následně Orgán sociální péče rozhodl o jejím umístění do dětského domova. Pro holčičku to byla velká změna, aby ji dobře zpracovala, musela být svěřena do péče psychiatrů a psychologů.

Bohužel rodinu dívenka nenašla. Nikdo z potenciálních pěstounů nestál o holčičku, která měla kvůli dvěma rodičům alkoholikům psychické problémy už v tak mladém věku.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více než 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci ob-zvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům každoročně chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

Klokanek Seznam novy

Klokanek Seznam novy


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články