Děti si rády hrály se sirkami. Chlapec podpálil ubytovnu a drogově závislá matka to téměř nepostřehla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dite a zapalovac
dite a zapalovac

Ne vždy jsou děti do Klokánku přivezeny. Některé si musí tamní pracovnice vyzvednout samy, protože příslušné orgány nemají vždy k dispozici služební auto. Jednalo se o šest dětí, pro které se takto Klokánek vydal. Hned při vstupu do ubytovny se ukázal důvod, proč musejí děti pryč.

„Byli jsme informováni, že si děti moc rády hrají se sirkami. Zvláště pak ten nejmenší. Podpálili ubytovnu, a proto bylo třeba, aby se rodina přestěhovala. Drogově závislá matka se ale o děti nedokázala postarat,“ říká Klokánek.

Z ohně jsme měli strach i v Klokánku

Klokánek je samozřejmě protipožárně zabezpečen a vybaven všemi potřebnými hasicími přístroji. Přesto neměli příliš radosti z informace, čeho se děti dopustily. „Ukázalo se, že náš strach byl bohužel oprávněný,“ vypráví teta. Hned první večer po přijetí totiž nejmladší Ruda vytáhl schované sirky a zkoušel, co v jeho pokoji hoří.

„Nejstarší Gábinka se ho zastávala a omlouvala ho. Doma prý nikdy neměli žádné hračky, a proto se zabavili tím, co bylo k dispozici. Bohužel to nejčastěji byly sirky či zapalovače.

Školu museli dohánět. Sotva se jim začalo dařit, přišel zvrat

„Děti nedokázaly pochopit, že si mohou najednou dovolit tolik jídla a komfortu. Zvědavá Gábinka se stále ptala, jestli opravdu všechno připravené jídlo mohou sníst, a běhala to přetlumočit mladším sourozencům,“ směje se při vzpomínkách teta.

Jenomže děti byly zanedbané i z hlediska vzdělání. Podle psycholožky měla Gábinka nastoupit vědomostně do první třídy. Kvůli vysokému věku ale šla rovnou do druhé a složitě doháněla po večerech s tetami všechno učivo z první třídy. Stejně tak to měli i její mladší sourozenci.

„Když se dětem začalo ve škole dařit, ukázalo se, že jejich matka o ně má stále zájem. Brala si je k sobě na víkendy, děti se vracely vyhladovělé,“ říká teta. Dodává, že starším se k matce nechtělo, protože se hladu bály, mladším stačilo k nakrmení pár křupek, kromě kterých jim matka nic nedávala.

Děti nakonec matka do péče získala. Bohužel jejich příběh nemá šťastný konec. Na nové ubytovně nevydržela rodina ani rok. Děti byly matce znovu odebrány a tentokrát putovaly rovnou do dětských domovů.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jména byla pozměněna.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články