Denis (5): Maminka nás využívala a nutila nás krást. Když bylo po všem, spali jsme v pokoji s krysami

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlapec krysy
Chlapec krysy

Ve velmi zanedbaném stavu přijal Klokánek dva sourozence Denise a jeho sestru Karličku. Obě děti byly podvyživené, velmi špatně komunikovaly s okolím, hlavně Karlička měla problém se socializací.

Ukázalo se, že chodila na kontroly k psychiatrovi, ale nebrala pravidelně předepsané prášky. To musely tety v Klokánku napravit, aby se časem dala dívka zase do pořádku.

Když si zvykly, vyprávěly o tom, jak to bylo doma zlé

„Denis se rozkoukal o něco rychleji než jeho sestřička. Brzy nám proto začal vyprávět, že doma neměli s Karličkou ani lampičky, ani jiné světlo, že žili úplně bez elektřiny,“ říkají tety.

„Podle všeho se neměli ani pořádně kde umýt, protože jim netekla teplá voda. Navíc se nám svěřil, že jim často v noci lezly krysy až do postele. Sestřička se jich prý bála, ale on si jich moc nevšímal.“

Matka je začala brát na vycházky. Ne na dlouho

Po nějaké době v Klokánku dostala matka dětí povolení brát si je obě s sebou na krátké procházky. Zatímco Denis se vždy těšil, Karlička byla spíše zakřiknutá, jako kdyby se ženy bála.

„Brzy jsme se od dětí dozvěděly, že je maminka vlastně jenom využívá. Zatímco Denis s Karličkou baví prodavačky, jejich matka krade, co jí pod ruku přijde,“ vysvětlují tety.

Od té doby bylo stýkání s dětmi matce zakázáno. Brzy si ale zvykly a vůbec jim nechyběla. Bohužel se nenašel žádný vhodný pěstoun, ale nakonec putovali sourozenci spolu do dětského domova.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Související články