Davídek (12): Maminka zůstala na péči o mě sama. Každý den se snaží, aby můj den byl aspoň trochu radostný

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Davidek uvodni
Zdroj: Nadace Naše dítě

Když Davídkova maminka otěhotněla, byla to pro ni jedna z nejšťastnějších událostí v životě. Na chlapečka se těšila, chodila na pravidelné kontroly a těhotenství dlouho probíhalo bez problémů. Pak ale nastaly komplikace.

Na svět přišel Davídek v 38. měsíci těhotenství. Jeho matka zničehonic začala krvácet a byl nutný zásah lékařů, kteří zjistili, že se jí odlučuje placenta a hrozí nebezpečí pro ni i pro syna.

Dvanáct minut pravdy

Když přišel chlapec na svět, lékaři už se báli, že se jim ho nepodaří zachránit. Celkem dvanáct minut ho museli oživovat. O život bojovala i jeho matka, kterou bylo třeba operovat.

Po probuzení z narkózy přišla zpráva, která jí změnila celý život. „V tento den se pro mě změnil život. Bylo to hrozné zjištění. Probudíte se a miminko, na které se devět měsíců těšíte, není vedle vás, ale bojuje o život. Je to nepopsatelné,“ popisuje situaci žena.

Zdraví matky se rychle zlepšilo, s jejím synem to ale bylo o něco horší. „Po pěti dnech jsem byla propuštěna domů a mé první kroky vedly do nemocnice za mým synem. Vůbec jsem nevěděla, co mě čeká, ale věděla jsem, že mě můj syn potřebuje,“ dodává Davídkova maminka.

Davca

Zdroj: Nadace Naše dítě

S bojem pomáhají i jeho sestřičky

Po následující týden byl chlapec napojen na plicní ventilátor a jeho budoucnost byla nejistá. Ukázalo se ale, že je velký bojovník. Po měsíci si ho rodina mohla odvést domů.

Dnes je Davídkovi dvanáct let. Stále nechodí a nemluví, pohyb mu zajišťuje invalidní vozík. S maminkou, která na jeho výchovu zůstala sama, cvičí od raného věku Vojtovu metodu.

Chlapec miluje přírodu, kino a společnost ostatních lidí. Je proto rád i za své dvě sestřičky, které matce pomáhají, jak jen mohou.

„Davča si zaslouží být šťastný, a dokud to bude v mých silách, budu se dál starat a pracovat na tom, aby byl jeho život aspoň trochu radostný,“ dodává maminka.

Autor: Zuzana Šafářová, PR Specialista Nadace Naše dítě

Takových příběhů nám do Nadace Naše dítě chodí mnoho. Nejsou radostné, ale my se snažíme vracet úsměvy i na ty méně šťastné dětské tváře. V nadaci ročně vyřídíme přes 200 individuálních žádostí, většinu z nich kladně. A to nejen na rehabilitace a kompenzační pomůcky pro handicapované děti.

V loňském roce se naše pomoc rozšířila o mimořádné finanční příspěvky v době koronavirové krize. Ty směřovaly a vlastně doposud stále směřují single-rodičům, matkám samoživitelkám a otcům samoživitelům. Mnohdy zůstane jeden rodič sám i s dítětem s handicapem a situace je pak pro rodinu velmi náročná.

V době krize také s našimi silnými partnery pořizujeme technické pomůcky pro sociálně znevýhodněné děti, aby se mohly plnohodnotně zapojit do distanční výuky.

Stále je mnoho těch, kteří potřebují naši pomoc, ať už přispět na odlehčovací službu, asistenčního pejska nebo rehabilitaci. Dětem s handicapem a dalším znevýhodněným dětem pomáháme už 28 let.

Pomáhejte s námi i nadále zlepšovat osudy znevýhodněných dětí. Podpořit nás můžete platbou na účet: 2388483/0300 nebo na Konto Naše dítě 123131123/0600.

Děkujeme.

Nase dite

Zdroj: Nadace Naše dítě


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články