David: Táta na nás mířil pistolí, mámě vyhrožoval. Kdybych nepromluvil, babička by přišla o život

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vystraseny chlapec
Vystraseny chlapec

Žili ve stejné domácnosti, přesto se každý s problémy poprali úplně jinak. Zatímco David o problémech raději mluvil, Martina jen mlčela a držela se stranou.

Do Klokánku přišli spolu, protože sociální pracovnice označila jejich rodinné prostředí za nefunkční. Až díky vyprávění Davida se tety dozvěděly, co si pod tím přesně mají představit.

Táta má doma zbraň, vyhrožuje s ní okolí

„David vyprávěl, že jeho otec hodně často křičí a mlátí s věcmi. Prý má doma legálně drženou zbraň a matce často nadává a vyhrožuje, že jí ublíží,“ říkají tety. „Když nám David popisoval, že jeho matka šlape, nehnul při tom ani brvou, jako kdyby to byla běžná věc.“

Později David také tetám prozradil, že má jeho sestra staršího přítele a možná se bojí těhotenství. Ta strach nakonec přiznala, ale po vyšetření na gynekologii se prokázalo, že těhotná není.

Bál se o babičku, nakonec jí zachránil život

David se při jednom povídání s tetou zmínil i o tom, že jeho otec často mlátí babičku, svou vlastní matku. Prý i té několikrát vyhrožoval se zbraní v ruce. „V jeho očích byl při tom vyprávění vidět velký strach, raději jsme proto zavolali hlídku,“ říká Klokánek.

Policie v bytě našla silně zraněnou ženu, která se nedokázala bránit ranám svého vlastního syna. Byla tak převezena do nemocnice, kde jí naštěstí dokázali pomoci. David jí tak vlastně svým upřímným vyprávěním zachránil život.

Ani jedno z dětí bohužel nevyvázlo z jednání otce bez následků. Starší Martina skončila v léčebné péči psychiatra, David se po pár měsících začal zadrhávat a koktat, což bylo psychologem označeno jako následek stresu, kterým si prošel.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.


Související články