Daník (13): Díky zvířatům se můj zdravotní stav zlepšil. Teď bych potřeboval pejska, který by mi pomohl s chůzí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Danik pes
Zdroj: Nadace Naše dítě

Když se malý Daník narodil, došlo u něj ke krvácení do mozku. I když lékaři dělali maximum, nemohli zabránit trvalým následkům. Chlapec trpí epilepsií a pravostrannou hemiparézou.

Aby toho nebylo málo, zjistili lékaři také absenci konečníku a problémy s ledvinami. Bylo jisté, že chlapec nebude mít snadný život. Je ale neuvěřitelný bojovník a ve svých třinácti letech zvládá i se svým postižením spoustu věcí.

Ve škole má individuální plán

Dlouhých sedm měsíců po narození musel zůstat Daník v nemocnici. Prošel několika složitými operacemi. Proto je dnes až s podivem, čeho všeho dosáhl. Ve škole má individuální plán.

Dokáže psát tiskacím písmem, pomalu číst, a dokonce s pomocí počítadla zvládá sčítání a odečítání do dvaceti. Sice se naučil pomalu a opatrně chodit, ale má problémy s pravou rukou a na pravou nohu napadá.

Miluje zvířata, asistenční pes by mu pomohl

V rámci rehabilitací na škole se Daník pravidelně setkává s koňmi, které miluje a pomáhají mu se zlepšovat. Rád má ale také ostatní zvířata.

„Číslo jedna jsou pro něj hlavně psi. Má potřebu se jich dotýkat, hladit je a hrát si s nimi. Také velice rád vodí psy na vodítku a mluví na ně. Vždy to v něm zanechá pozitivní emocionální zážitky a přispívá to i ke svalovému uvolnění,“ popisuje Daníkova maminka. Daníkův pokoj je plný knížek o zvířatech, má rád auta a svůj počítač.

„Program celé rodiny je uzpůsoben postiženému synovi, snažíme se jej nevyčleňovat z dovolených a společných akcí, jejich průběh je ale samozřejmě podřízen jeho potřebám,“ dodává maminka.

Také píše, že by chlapci pomohl speciálně vycvičený pes, který by zlepšil jeho psychický stav a také mu pomáhal s jeho chůzí.

Autor: Zuzana Šafářová, PR Specialista Nadace Naše dítě

Takových příběhů nám do Nadace Naše dítě chodí mnoho. Nejsou radostné, ale my se snažíme vracet úsměvy i na ty méně šťastné dětské tváře. V nadaci ročně vyřídíme přes 200 individuálních žádostí, většinu z nich kladně. A to nejen na rehabilitace a kompenzační pomůcky pro handicapované děti.

V loňském roce se naše pomoc rozšířila o mimořádné finanční příspěvky v době koronavirové krize. Ty směřovaly a vlastně doposud stále směřují single-rodičům, matkám samoživitelkám a otcům samoživitelům. Mnohdy zůstane jeden rodič sám i s dítětem s handicapem a situace je pak pro rodinu velmi náročná.

V době krize také s našimi silnými partnery pořizujeme technické pomůcky pro sociálně znevýhodněné děti, aby se mohly plnohodnotně zapojit do distanční výuky.

Stále je mnoho těch, kteří potřebují naši pomoc, ať už přispět na odlehčovací službu, asistenčního pejska nebo rehabilitaci. Dětem s handicapem a dalším znevýhodněným dětem pomáháme už 28 let.

Pomáhejte s námi i nadále zlepšovat osudy znevýhodněných dětí. Podpořit nás můžete platbou na účet: 2388483/0300 nebo na Konto Naše dítě 123131123/0600.

Děkujeme.

Nase dite

Zdroj: Nadace Naše dítě


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články