Chlapec beze jména: Závislá matka s dětmi živořila po squatech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
matka a dite
matka a dite

Byli to dva malí špunti. Jeden se jmenoval Standa a tomu druhému život dal do vínku úřední záznam „Nezjištěno“. A tak mu v Klokánku říkali všelijak, protože mu bylo sotva pár týdnů.

Staršímu bratrovi byly sotva dva roky. Do Klokánku je umístil OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí) a poté o nich rozhodl i soud, protože matka byla drogově závislá, s dětmi živořila ve squatech a na pochybných místech.

Otec byl neznámý

Otec nebyl zapsaný v rodném listě. Vstup do života po úřední stránce pro děti nebyl vůbec lehký. Klokánek musel zajišťovat lékařskou péči o oba malé kluky. Mladší neměl rodné číslo. Než mu bylo přiděleno, hrozilo, že Klokánek bude veškerou péči hradit z vlastních zdrojů.

Matka se tam zastavila

„Matka kluky dvakrát navštívila, ale spíše to vypadalo, že se potřebovala ohřát v teple,“ konstatuje Klokánek.
Starší chlapec k ní moc nechtěl a mladšímu to bylo jedno. „Bylo pro nás těžké vidět mámu, která je špinavá a hladová, jak se potácí nad dětmi, chce si je pochovat, ale děti ji nechtějí,“ vypráví lítostivě Klokánek. Ze zkušenosti již vědí, že se rodičům málokdy podaří situaci zvládnout, i přes velkou podporu terénních sociálních pracovnic OSPOD, ale i pracovnic zařízení Klokánek. Je vždy velkou otázkou, zda opravdu změnu životního stylu chtějí.

Babička se ozvala ze „záhrobí“

Zdroj: 123RF.COM

Jednoho dne nám zavolala paní, která se představila jako babička dětí z matčiny strany. „Moje reakce byla jedno velké překvapení, protože matka dětí nám sdělila, že babička už umřela,“ vypráví jedna z tet.

Babička se za dětmi hned rozjela na návštěvu, s manželem si začali upravovat podmínky doma a postupně se zaučovala v péči o takto malé děti. Z malé Lásky, chlapce bez jména, se stal oficiálně Ládík a s bratrem, babičkou a dědou tvoří báječnou čtveřici.

„Je pro nás vždycky otázkou, zda lidé, kteří selhali při výchově svých dětí, mohou dobře pečovat o svá vnoučata. Nemůžeme však nikoho soudit,“ vypráví Klokánek.

Na dětech bylo vidět, jak jim dělá babiččina starostlivost a péče dobře. Z Klokánku by chlapci nejpravděpodobněji odešli časem do kojeneckého ústavu. Takto žijí doma v dobrém prostředí. Tety z Klokánku za nimi chodí na návštěvy a vidí, jak jsou to šikovní, upovídaní a šťastní kluci.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jména byla pozměněna.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme a přejeme vám ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články