Chlapec (17): Chci chodit do školy. Neskončím jako moji rodiče na dávkách

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zoufalost chlapec
zoufalost chlapec

Tomu, co před přijetím vykládal v Klokánku sedmnáctiletý chlapec, se téměř nechtělo věřit. Byl celé dny doma, do školy nechodil. Matka mu prý odmítla platit drahý učňák. On ale nechtěl být závislý na dávkách tak, jako jeho rodiče. Proto se rozhodl se svým životem něco udělat a požádat Klokánek o pomoc.

Máma bije sourozence a krade, kde může

„Chlapec nám vyprávěl, jak probíhá život u něho doma. Všichni se jenom válí na gauči, spoléhají na dávky od státu. Matka sem tam někomu něco ukradne. Sourozence bije, i když k tomu nemá žádný velký důvod,“ popisuje Klokánek.

Přestože byl chlapec zděšen z toho, že by po určité době v Klokánku musel do dětského domova, nakonec se rozhodl, že je to pro něho lepší verze než se vrátit k rodině. „Zůstal proto u nás a začal na sobě opravdu pracovat,“ říkají tety.

Byl chytrý a učenlivý

Chlapec se moc snažil. Našel si brigádu, kde vydělával své první poctivě získané peníze. O prázdninách odjel s dětmi na tábor a našel v sobě skrytý potenciál. „Zjistil, že dokáže ujet i třicet kilometrů na kole, vyšplhat na skálu a naučit se plavat. Doma mu k těmto věcem nikdy nedali příležitost,“ říká Klokánek.

Po prázdninách se mladík přihlásil na učební obor. „Chtěl mít v budoucnu šťastnější rodinu, než byla ta jeho. Měl odhodlání pracovat a vydělávat peníze, zabezpečit sobě i potenciální partnerce a dětem šťastný život. Nakonec od nás odešel do dětského domova. Přejeme mu hodně štěstí,“ dodává Klokánek závěrem.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD

Související články