Anička (14): Se sourozenci jsme chodili zavšivení do školy. To ale nebylo to nejhorší, co se nám stalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Smutna divka
Zdroj: Shutterstock

Celkem osm dětí bylo přijato do Klokánku na požádání OSPOD. Z rodiny byly odebrány děti poté, co na sociálku nahlásily podivnou rodinnou situaci učitelky na základní škole.

Dvě nejstarší dívky, čtrnáctiletá Anička a dvanáctiletá Lenka, se v podstatě samy musely postarat o svých šest sourozenců, přičemž nejmladší z nich Pavlínce byl teprve jeden rok.

O celou situaci se začaly zajímat učitelky na základní škole, díky kterým se nakonec naštěstí podařilo dětem zajistit budoucnost. Proces byl ale složitý a pro děti velmi citově náročný.

Do školy jen minimálně

Toho, že chodí děti do školy jen minimálně a nemají omluvené hodiny, si učitelé po čase všimli. Když už náhodou někdo z dětí dorazil, neměl pomůcky, měl špinavé oblečení, děti byly zavšivené a zapáchaly.

Nedostatečná hygiena a to, že se děti nedokáží soustředit na učení, nakonec učitelky dovedly k tomu, aby zavolaly na sociálku, kterou informovaly o tom, co se děje.

Skončily v Klokánku

Když přijel orgán sociální péče do domu, našel pouze děti, z nichž nejstarší připravovaly ohřáté mléko v lahvi pro nejmladší Pavlínku. Na otázku, kde mají rodiče, odpověděly, že už včera odjela maminka pryč i s jednou z dcer.

Tatínek pak prý později vyrazil za nimi. Děti daly sociálním pracovníkům telefon na maminku, ta neměla nejmenší tušení, kde je otec, myslela si, že je celou dobu s dětmi.

Všechny děti byly odvezeny do Klokánku, kde se konečně i nejstarší dívky mohly věnovat běžným aktivitám svého věku a rozvíjet své dovednosti místo toho, aby se staraly o sourozence.

Matka s otcem sice slíbili, že se změní, přestali se ale později o děti úplně zajímat, a tak se nakonec k rodině osm sourozenců nevrátilo. Nakonec je jim ale lépe, než v rodině, která o ně nejevila zájem.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články