Andrejka: Rodiče mě přehlíželi natolik, že to mohlo skončit tragicky. Pomoc přijela za pět minut dvanáct

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zdroj: Shutterstock

Když jsou děti umístěny do Klokánku, zákon jejich rodičům nebrání, aby si je brali na víkendy. Pokud mají kde bydlet a chtějí se o děti starat, je to obvykle považováno za dobrou věc.

V případě Andrejky to ale bylo přesně naopak. Malá dívenka v Klokánku prosila tety, aby k matce nemusela. Nakonec dostala velkou tašku jídla, aby netrpěla hladem, a bylo jí slíbeno, že se za ní tety přijedou podívat.

Ve vesnici neměla dobrou pověst

„Vrtalo nám hlavou, proč se Andrejka tak moc bojí s maminkou strávit pár dní. Tvrdila, že bude mít hlad, že bude zase žít v bídě, že domů nechce,“ říkají tety.

„A proto jsme druhý den opravdu sedly do auta a se sociální pracovnicí se vydaly místo zkontrolovat. Byla zima, silnice byla namrzlá, nemohly jsme najít správný dům.

Když jsme se ptaly místních, podle jména nás navigovali k polorozpadlému baráku, ale z jejich slov bylo zřejmé, že žena má ve vesnici spíše neblahou pověst alkoholičky, která bude nejspíš vysedávat v hospodě.“

Bez policie bychom se k ní nedostaly

Podle Klokánku byl před domem uvázaný velký, ale hrozně vyhublý pes, o kterého se nikdo také nestaral. Přivítal je nevrlý muž, který jim oznámil, že Andrejka už spí.

„Odmítal nás pustit dál. Až přivolaná hlídka policie nám pomohla. A bylo štěstí, že jsme přijely,“ vykládají tety.

Andrejka ležela na chladné podlaze, měla silnou horečku a potřebovala okamžitou pomoc. Putovala z domu rovnou do nemocnice. Až po měsíci se směla vrátit do Klokánku.

Od té doby je tetám jasné, proč se holčička tak moc bála toho strávit víkend s rodinou. Není jim ale jasné, proč o ní rodina stála, když jí potom nechala ležet v takovém stavu na zemi.

Záchrany se kromě Andrejky dočkal i vyhublý pes. Ten putoval do útulku, kde se o něho nakonec hezky postarali.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

Související články