Andrejka (9): Zažívala jsem hrůzu, matka mě nechala samotnou v zimě pod mostem. Zlom nastal až po několika dnech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Divka pod mostem
Divka pod mostem

Devítiletá holčička neměla v životě na rodiče příliš štěstí. Narodila se jako nechtěné dítě a její matka ji hned dala k adopci. Brzy se naštěstí našla žena, která se rozhodla se o ni postarat.

Jenže se ukázalo, že Andrejčina adoptivní matka byla zcela závislá na svém příteli. Ten se s ní po čase rozešel, a ona tak ztratila bydlení i finanční zázemí. A tak skončila dívenka poprvé v Klokánku.

Matka o ni bojovala a získala ji zpět

Andrejka se v Klokánku projevila jako velmi nadané a talentované děvče. Kamarádila s ostatními, skvěle kreslila a zpívala. Tety z ní měly radost a nemohly si ji vynachválit.

„Její maminka ji často navštěvovala. Vždy jí vyprávěla hlavně o tom, jak se má špatně. Po setkáních s ní byla holčička vždy rozesmutnělá. Přesto si nakonec našla matka partnera, který ji zajistil bydlení, a mohla si tak vzít Andrejku zpět do péče.“

Po rozchodu s novým přítelem skončila holčička pod mostem

Rodina po návratu Andrejky do rodiny zůstala pod dohledem sociální pracovnice. Právě ta o nějaký čas později objevila holčičku ve stanu pod mostem. Její matka se s přítelem rozešla a neměly kam jít.

„Andrejka se svěřila, že šla maminka na poštu, ale že už se několik dní nevrátila. Proto zůstala devítiletá dívka v zimě pod stanem sama. A tak putovala Andrejka znovu do Klokánku, kde už to velmi dobře znala,“ říkají tety.

Andrejku si nakonec po čase vzala do péče rodina, která již doma měla další čtyři dcery. Holčička do společnosti skvěle zapadla. Dnes je z ní už dospělá slečna, ale tety stále vzpomínají na to, jakou milou holčičku tehdy přijímaly. Jsou rády, že se jim společnými silami s novou rodinou podařilo z Andrejky vychovat skvělou ženu.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Bohužel nám chybí ochranné pomůcky, jakou jsou respirátory, jednorázové roušky, rukavice, štíty či kombinézy. Od Ministerstva práce a sociálních věcí se nám podpory nedostává, jelikož nejsme sociální služba. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Toto psaní přichází z nemocnice, kde jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19. Nakazila jsem se právě při akutním nočním příjmu dětí.

Chci poděkovat všem, kteří chápete naši těžkou situaci a pomáháte nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Prosím, pokud máte možnost dodat nám ochranné pomůcky a dezinfekce, budeme za ně velmi rádi, stejně tak za jakoukoliv finanční pomoc v tomto složitém období. V neposlední řadě chci poděkovat našim tetám a strýcům, protože oni si poděkovat opravdu zaslouží.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.


Související články