Andrejka (13): Trpěla tím, že ji ti nejbližší opustili. Hledala chyby sama v sobě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divka 13
divka 13

Když jsme otevřeli dveře Klokánku, abychom přivítali soudního vykonavatele se sociální pracovnicí, schovávala se za nimi schoulená a plačtivá 13letá Andrejka. Slzy a strach vyprávěly celý její příběh.

Putování dívenky

Již v útlém dětství si dívenka prošla tím, co za svůj život mnohdy nezažije ani dospělý. Vlastní matka ji zanedbávala a týrala. To pro ni bylo velmi bolestivé. Po tom všem odešla a nechala dceru v péči otce.

Otec však své rodičovské povinnosti také neplnil. Ani ten se o Andrejku nestaral, měl raději alkohol než svou dceru. Stále pil a o několik let později ji předal do péče babičky. Dívenka tedy putovala ode dveří ke dveřím.

Zdroj: 123RF.COM

Babička ji následně poslala k tetě. Avšak ani u té nenalezla domov, a tak byla Andrejka předběžným opatřením svěřena do Klokánku.

Příchod do Klokánku

První dny jen plakala a plakala. Svůj těžký osud neunesla, cítila se svými nejbližšími odvržená a nechtěná. Chyby hledala sama v sobě, snažila se najít důvod, čím si to způsobila. Tížily ji nešťastné vzpomínky na opakované opuštění nejbližšími i na zažité násilí a zanedbávání.

Zdroj: 123RF.COM

Když viděla, jak jiné děti navštěvují rodiče a na ni nikdo nemyslí, měla v očích slzy. Navzdory všemu byla Andrejka přátelská, šikovná a sympatická slečna. Ovládala různé domácí práce, v Klokánku ochotně pomáhala dětem i dospělým a s vděkem přijímala nabízené aktivy.

Ráda tančila, sportovala, tvořila a cílevědomě se snažila dosahovat ve škole co nejlepších výsledků. Toužila po lásce a přijetí, často hledala útěchu v objetí tet.

„Andrejce jsme přáli, aby nalezla domov v nové rodině, kde by mohla prožít láskyplné okamžiky, o které byla ochuzena. A podařilo se,“ vysvětluje Klokánek.

Vysněný domov

„Po dvou letech od umístění do Klokánku Andrejka odešla s velkým očekáváním do pěstounské rodiny, kde našla milující rodinné zázemí. V průběhu roku nám o sobě posílá zprávy, které hřejí u srdce. Je spokojená, milovaná a úspěšně studuje střední školu,“ vypraví Klokánek radostně.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno a věk byly pozměněny.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články