Alenka (14): Nevlastní sourozenci nám plivali do jídla. Teta se strýcem nám oholili hlavy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zoufala holcicka tyrani
Zdroj: Shutterstock

Celkem sedm dětí bylo přijato do Klokánku na žádost jejich tety. Ta se o ně starala společně se svými šesti dětmi, protože jejich rodiče skončili ve vězení. Jenže rodina dostala výpověď z bytu a najít najednou bydlení pro patnáct osob nebylo snadné.

Proto nevlastní děti umístila teta do Klokánku a slíbila jim, že se pro ně vrátí. Po čase se ale ukázalo, že to je přesně to, čeho se sourozenci bojí. Nejstarší Alenka klokánčím tetám vysvětlila proč.

Ostříhali je dohola, sourozenci je šikanovali

Na první pohled bylo jasné, že něco není v pořádku. Všech sedm dětí totiž do Klokánku přišlo s dohola ostříhanou hlavou.

Prý měly vši a strýc je proto zbavil vlasů. To nesla nejhůř právě Alenka, která měla předtím vlasy do půl pasu.

Postupně vyšlo najevo, že se dětem u tety se strýcem vlastně vůbec nelíbilo. Musely uklízet po nevlastních sourozencích, pomáhat s domácími pracemi.

Často jim také nevlastní rodiče napsali omluvenku, aby nešly do školy a staraly se místo toho o domácnost.

Teta se strýcem na ně navíc podle vyprávění dost křičeli. Nevlastní sourozenci jim plivali do jídla a nikdy je mezi sebe tak úplně nepřijali. Proto začal Klokánek přemýšlet, co s dětmi bude dál.

Našel se vhodný dětský domov

Potom, čím si prošly, na sebe měly děti silné citové vazby.

Jenomže neexistovala možnost, aby se našla pěstounská rodina pro tolik dětí. A i s dětskými domovy to zpočátku vypadalo beznadějně.

Nakonec se ale našel jeden rodinný, kam se dostalo všech sedm sourozenců společně.

Navíc shodou okolností jen kousek od města, kde byli jejich rodiče ve věznici. Ve spolupráci s dětským domovem je mohly děti dokonce navštívit.

Teta se strýcem se už od té doby neozvali, děti do domova nepřijeli navštívit a ani neusilovali o to, že by si je vzali zpět do péče, jak jim na začátku slíbili.

Ukázalo se, že si děti mnohem raději počkají na vlastní rodiče v dětském domově, než by se vrátili k příbuzným.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články