Adam: Matka mě hned po narození nechala pod mostem. Kdyby se o mě nepostaral bezdomovec, dnes už bych tu nebyl

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlapec bezdomovec
Chlapec bezdomovec

Adam se narodil jako nechtěné dítě, jeho matka ho nechala pod mostem. Plačící miminko zachránil bezdomovec. Policie brzy vypátrala Adamovu matku i otce, ale i přesto chlapec skončil v ústavu.

Jeho táta byl totiž v nemocnici po těžkém úrazu a matka byla obviněna z toho, že ho porodila bez pomoci a zanechala napospas osudu. Jenomže i tak nakonec dostala další šanci.

Málem přišel o život, postarat se o něho chtěl později otec

Po nějakém čase si z ústavu směla matka chlapce vzít. Tvrdila, že si našla bydlení a že se o Adama postará. Jenže to nebyla pravda. Adam hladověl, neměl žádné vybavení do školy, byl hodně psychicky i fyzicky týraný.

Když jednou navštívila rodinu sociální pracovnice, rozhodla se Adama ženě odebrat a svěřit ho opět do ústavu. Odsud po čase putoval chlapec k otci, který se mezitím z nemocnice vrátil domů.

Jenže ani to nefungovalo. I když se tatínek snažil dát Adamovi všechno, po úrazu trpěl epilepsií a neměl možnost najít si práci. Rodina proto neměla žádné peníze a Adam nedostal péči a lásku, kterou by si zasloužil.

Když dostal ve škole dokonce dvojku z chování, navrhla jeho třídní učitelka umístění do Klokánku. A s tím jeho otec překvapivě souhlasit. Myslel si, že se během té doby dá do pořádku a chlapec se mu brzy vrátí.

Naučil se vařit, zlepšil své chování. Teď žijí s otcem v chudobě

Bylo zapotřebí, aby v Klokánku Adam navštěvoval dětského psychologa. Brzy se tak s jeho pomocí začal tetám svěřovat a vycházet i s ostatními dětmi. Později poprosil dokonce o pomoc s učením vaření.

„Po nějaké době jsme pochopily, že je to přirozený talent. Brzy zvládl uvařit i svíčkovou. Prý se těší, až jí doma předvede tatínkovi,“ vypráví tety.

Adam se po roce v Klokánku opravdu za otcem vrátil. Bohužel se ale jeho stav příliš nezlepšil a stále se tak více stará on o něho. Klokánek se jim i nadále snaží finančně pomáhat a doufá, že rodinná láska těm dvěma statečným chlapům alespoň trochu vynahradí nedostatek peněz.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.


Související články