BydleníKomerční sděleníZdraví

Jak se dobře vyspat: zlepšete podmínky svého odpočinku

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
spanek
spanek

Posilte svou imunitu plným servisem, který zahrnuje mimo kvalitního jídla a pitného režimu i kvalitní spánek. Dlouhý hluboký spánek někdy dokáže víc než armáda lékařů. Vyspat se dá totiž nejen z kocoviny, ale i nachlazení a pocitu vyhoření. Pokud vás delší dobu trápí nekvalitní spánek, podívejte se, jaké mohou být příčiny a jak jim zabránit.

Zbavte se hluku a světla

Možná že nemůžete usnout kvůli nadbytku světla či hluku. Jsme schopní vnímat i velice tiché frekvence, které může vydávat elektrický spotřebič, svítidlo nebo další zařízení v režimu stand by. Zdánlivě mírné světlo z ulice nás může také držet vzhůru. Pořiďte si zatemňovací nebo odhlučňovací závěsy a uvidíte, jestli se vám bude spát lépe.

Pokud trpíte sluchovými obtížemi, jako je například tinnitus, vyzkoušejte naopak spaní s růžovým šumem v pozadí. Generátory šumu mohou také nabízet různé přírodní zvuky: praskající oheň, zpěv velryb, zvuk větru nebo šumící vody.

Vybírejte nejkvalitnější lůžkoviny

Komfort při spaní zvyšuje samozřejmě voňavé a čisté povlečení. Nepouštějte do postele zvířata a sami do ní nevstupujte nemytí, jinak se lůžkoviny rychle znečistí a budou zapáchat. Mohou se také obalit nečistotami a prachem, což může ovlivnit náš pocit při hmatatelném kontaktu s povlečením a prostěradlem.

Materiál povlečení a prostěradla vybírejte podle sezóny a běžné teploty v místnosti. Některé materiály, jako je mikrovlákno, bavlněný satén, len nebo bavlněný krep  jsou vhodné pro všechna roční období. V zimě spíš sáhněte po flanelu nebo mikroplyši.

Zajistěte ideální teplotu a vlhkost

Pokud se v noci neustále vrtíte, odkopáváte a trápí vás dušnost či zahlenění, pořiďte si teploměr s vlhkoměrem a sledujte, zda je v místnosti správná teplota a vlhkost. Teplota by měla být okolo 19 °C a místnost by měla být větraná. Je lepší vyvětrat, zbavit místnost prachu a vydýchaného vzduchu a zachumlat se, než usínat nalehko, v místnosti s nesprávným klimatem. Vlhkost by měla být v zimě mezi 45 a 60 %, v létě okolo 40 až 55 %. Snížení vlhkosti je v zimě možné intenzivním krátkým vyvětráním a šokovým vytopením. Zvýšit lze vlhkost nástavcem na radiátor nebo miskou s vodou, která se na radiátor položí.

Starosti nechejte za dveřmi

Zejména pracovní starosti by měly zůstat venku. Všechny hádky, nedorozumění a povinnosti odložte přede dveřmi do ložnice. Nejhorší, co můžete udělat, je zřídit si pracovnu v ložnici. Vypínejte si před spaním telefon, nepřijímejte návštěvy a hovory.

Zdroj: 123RF.COM

V ložnici se soustřeďte na relaxaci. Jděte offline, přečtěte si knížku, pijte bylinné čaje, poslouchejte hudbu a zapalte si svíčku s příjemnou vůní. Pořiďte si difuzér nebo aromalampu.

Vyměňte čaj za bylinky

Pokud se v noci často bezesně převalujete, zkuste posunout hranici, po níž si už nedáte žádný nápoj s kofeinem a teinem. Může to být už 15. hodina. Špatný spánek může být způsoben přebytkem stimulantů v krvi. Namísto kávy a čaje si v podvečer dejte meduňkový nebo heřmánkový čaj, které mají mírně uspávací účinky. Velice účinné jsou v tomto směru ajurvédské čaje proti insomnii.

Filtrujte modré světlo

Kvalitu spánku ovlivňuje světlo, kterým se před spaním obklopujeme. Zabijákem spánku je světlo bílé a namodralé. Zde nemluvíme jen o mléčných žárovkách a bílých LED světlech, ale také o obrazovce monitorů a obrazovek. Pokud máte ve zvyku do noci koukat do monitoru či displeje, nainstalujte si aplikace filtrující modré světlo, například f.lux, Twilight nebo Red Shift. Nosíte-li brýle, je možné opatřit svá skla filtrem proti modrému světlu, díky němuž nejenom že budete spát lépe, ale nebudou vás bolet oči a hlava. Je velice pravděpodobné, že modré světlo je příčinou vaší nespavosti.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články