Zeď ve Velké Británii pokryje památka obětem koronaviru. Jedno srdce symbolizuje jednoho zemřelého

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zed britanie srdce koronavirus
Zdroj: Profimedia

Koronavirus je v médiích stále tématem číslo jedna. Nakažlivá nemoc covid-19 zasáhla všechny země a potýká se s ní také Velká Británie, kde v nedávné době vznikl projekt, který by měl celému národu připomínat tragická úmrtí spojená s covidem.

Podle statistik bylo doposud ve Velké Británii přes 4,34 milionu nakažených koronavirem a více než 127 000 lidí již na nemoc zemřelo, jak lze vyčíst ze statistik JHU CSSE COVID-19. Předpokládá se ale, že čísla půjdou ještě výš.

Takové oběti by neměly být zapomenuty, a proto vznikl v zemi památník, který by se podle všeho měl stát jednou z největších památek. Půjde o zeď dlouhou stovky metrů.

Poslancům na očích

Zeď, která se táhne podél řeky Temže, je naproti Westminsterskému paláci a politici na ni vidí z balkonů a teras. Právě tato kamenná stavba by se v budoucnu měla stát tím, co bude lidem připomínat oběti koronaviru.

„Památku jsme umístili do středu města, aby byla všem na očích a aby naši politici nezapomínali, že je třeba neustále jednat,“ říká jeden z hlavních iniciátorů celého projektu.

Matt Fowler, kterému zemřel na koronavirus loni v dubnu otec, se rozhodl založit skupinu jménem Covid-19 Bereaved Families for Justice (volně přeloženo jako Covid-19 Pozůstalé rodiny za spravedlnost). Právě ta stojí za projektem zdi plné lásky a vzpomínek.

On sám také namaloval první srdce. Podle jeho slov bude dokončení zdi trvat několik týdnů, než se objeví srdíčko za každého zesnulého. Ani tak není ale jasné, zda příbuzní a přátelé skutečně poctí srdcem na zdi každého, kdo na následky nemoci zemřel.

I později budou nová srdíčka přibývat, stejně jako budou pravděpodobně přibývat oběti. Je smutné to takto říci, ale podle Fowlera je zkrátka velmi pravděpodobné, že obětí ještě několik tisícovek bude.

I když prozatím je mrtvých spojených s koronou v Británii zhruba 127 000, očekává se, že konečné číslo přesáhne 150 000 obětí. Ačkoli očkování a ochranná opatření nějakým způsobem situaci zlepšují, zákeřný virus se nevzdává.

Každé srdce je originál malovaný s láskou

Srdíčka za zesnulé malují jejich příbuzní a přátelé ručně speciálními barvami, které se jen tak přírodními úkazy nesmyjí ani nezničí. Každé srdíčko je trochu jiné, ale všechna jsou malována s láskou a úctou k zemřelým.

Fowler dodává, že pokud je některé srdíčko menší nebo křivější než ta ostatní, neznamená to, že by na něm méně záleželo. Každý člověk se počítá a přesně to se snaží projektem dokázat.

Skupina, která se o vytvoření památné zdi zasloužila, dodává, že bojuje i za vznik dalších památek spojených s událostí. Zároveň také doufá, že bude zeď brzy uznána potřebnými orgány jako národní památka Velké Británie.

Už nyní může srdce na zeď přijít nakreslit kdokoli, kdo během koronavirové situace někoho ztratil.

Památka by měla spojit všechny obyvatele země a ukázat jim, že nikdy nejsou v ničem sami. Alespoň trochu by jim to mělo ulevit od psychických problémů a uctít zemřelé, na které vzpomínají.

Zdroj: The Guardian

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články