Květomluva aneb co prozradí darovaná květina?

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
darovat kvetiny
darovat kvetiny

Ale není květina jako květina, každá vyjadřuje o vztahu darujícího k obdarovanému něco jiného. Už od dob starověké Persie si květiny v sobě nesou tajemství květomluvy a s ním spojená poselství. Záleží na barvě i druhu darované květiny. Co nám tedy muž chce pomocí květiny říct?

Růže

Růže je nejoblíbenější a nejčastěji darovanou květinou. Symbolizuje nejen lásku, ale i pomíjivost života. Dokáže zranit svými trny stejně tak jako láska. Je květinou zamilovaných, ale pozor, velmi záleží na barvě. Žlutá například značí žárlivost, bílá naopak čisté a upřímné pohnutky, růžová skládá poklonu něžným půvabům obdarované, oranžová odráží horečnatou touhu, červená hovoří o velké lásce a temně rudou by se mělo žádat o ruku.

Tulipán

Tulipán je další velmi oblíbenou a často darovanou květinou a stejně jako u růže, je u něho v květomluvě zásadní barva. Červený tulipán je taktéž vhodný k vyjádření lásky. Ale pozor, žlutý tulipán hovoří o velké, přehnané pýše a oranžový o povrchní kráse bez duševních kvalit. Různobarevný květ pak vyjadřuje skutečnou krásu.

Karafiát

Karafiát je v dnešní době trochu v pozadí, ale opět přichází do módy. I on nám prozradí něco o vztahu darujícího k nám. Tak jako u růže a tulipánu i žlutá barva karafiátu není tou pravou volbou, značí totiž zklamání. Bílý karafiát hovoří o bezmezné touze po lásce a červený o okouzlení a obdivu k obdarované osobě.

Zdroj: Antonio Guillem/123RF.COM

Gerbera

Tato veselá květina, která je k dostání v mnoha rozličných barvách, je zejména květinou upřímnosti.

Narcis

Není tajemstvím, že květina narcis hovoří o přehnané sebelásce a zahleděností do sebe sama – napovídá nám to už její název. Legenda praví, že mládenec, který se zamiloval do svého obrazu se proměnil právě v květ narcisu. Pokud tedy dostaneme narcis měli bychom se nad sebou zamyslet.

Hyacint

Hyacint vyjadřuje lásku, hyacintem nám partner říká, že nás miluje a jeho srdce náleží pouze nám. Ovšem také záleží na jeho barvě – fialovým se nám darující osoba omlouvá, červený a modrý říká, že si nás darující uchová rád v paměti a žlutý – stejně jako u růže – zrcadlí žárlivost.

Frézie

Daruje-li vám někdo frézii, vyjadřuje vám tím vlastně podporu a říká nám, abychom nikdy neztráceli naději.

Lilie

Nejčastěji se prodává bílá lilie, která je symbolem čistoty a nevinnosti. Touto květinou nám darující říká, že ho nezajímají řeči a názory okolí a že se cítí dobře v naší společnosti.

Chryzantéma

Dostane-li žena od svého bývalého milého bílou chryzantému, znamená to, že ji stále miluje – s touto květinou se totiž pojí známé rčení “Stará láska nerezaví”.

Co nám obecně říkají jednotlivé barvy květin?

  • bílá – symbol nevinnosti, upřímnosti a čistoty srdce
  • červená – symbolizuje lásku a vášeň, ale překvapivě i stydlivost, dále vyjadřuje sílu, slávu a horoucnost
  • modrá – tato pro květinu neobvyklá barva hovoří o věrnosti a nešťastné lásce, symbolizuje také vytrvalost a krásu
  • fialová – stejně jako modrá značí věrnost a mimo to i vážnost a rozvážnost
  • růžová – hovoří o mládí, lásce, zdraví a romantice
  • žlutá – žlutá barva květiny by nás měla varovat – značí prospěch v lásce a žárlivost či dokonce až nenávist!
  • oranžová – oranžová barva symbolizuje hojnost, teplo a bohatství

Autor: Šárka Cvrkalová

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články