Dobrovolníci testují vakcínu proti koronaviru: Hlásí horečku, zimnici i prasklé zuby. Přesto tvrdí, že to za to stojí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
muz teplota
muz teplota

Pět dobrovolníků, na nichž se studuje vakcína proti koronaviru, popsalo vedlejší účinky, s nimiž se během experimentu potýkají. Patří mezi ně zimnice, horečka, bolest hlavy i celého těla. Jednomu účastníkovi dokonce praskl zub. I tak říkají, že stojí za to to podstoupit.

Jedním z testujících možné vakcíny proti novému typu koronaviru je čtyřiačtyřicetiletý Američan Luke Hutchinson.

Muž se přihlásil společnosti, jež výzkum provádí, protože je zdravý, má dobrou fyzičku a jak sám říká, má pozitivní názor na očkování.

„Velmi jsem věřil v to, že to bude fungovat, a chtěl jsem nějak přispět k řešení,“ řekl na adresu účasti ve studii.

Druhá dávka mu nesedla. Měl vysokou horečku

První dávku dostal 18. srpna. Řekl, že se několik dní poté necítil ve své kůži. Další dávka přišla na řadu 15. září a ta už mu nesedla mnohem více.

Osm hodin po vakcinaci už ležel v posteli s vysokou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy a dušností. Bolela ho i paže a místo, kterým byl veden vpich. Celou noc téměř nespal.

Druhý den už se vše vrátilo do normálu. Přestože před účastí na studii byl obeznámen s tím, že k nějakým vedlejším účinkům může dojít, byl překvapený jejich intenzitou.

Hutchinson hlásí své příznaky prostřednictvím speciální aplikace.

Je rovněž v kontaktu s klinikou, kterou po aplikaci druhé dávky navštěvuje. Se svými pocity se také svěřuje na sociální síti.

Jinému muži dokonce praskl zub

Další účastník pokusu, který ale testoval jinou vakcínu, uvedl, že se také probudil s horečkou a zimnicí, dokonce mu i praskl zub.

Všichni dobrovolníci se však shodují na tom, že to nebylo nic hrozného a stálo za to to podstoupit. Také argumentují tím, že nepříjemný stav byl sice intenzivní, ale o to rychleji odezněl.

Tyto studie jsou již v poslední, třetí fázi. Ta je nutná proto, aby se vybrala vakcína vhodná k distribuci.

Američané očkování příliš nevěří

V Americe předpokládají, že do konce roku budou mít alespoň jednu bezpečnou a účinnou vakcínu.

Problém je v tom, že lidé v ní nemají už teď příliš velkou důvěru.

Přibližně 35% Američanů, jak ukazují průzkumy veřejného mínění, říká, že by se nenechalo očkovat kvůli nedostatku informací, dezinformacím nebo celkové nedůvěře v očkování.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články