Dornova metoda pro psy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dornova metoda pro psy
Zdroj: Shutterstock

Pojem Dornova metoda je pro mnoho lidí velkou neznámou. A to je škoda. Lidově se jí přezdívá dornovka. Její původ sahá daleko do minulosti, přesto o ní většina lidí nic neví. Co je Dornova metoda a jak může prospět psům?

Zajímá vás více o Dornově metodě? Například o tom, kdy se dostala do České republiky, nebo pro jaké pejsky je vhodná?

Co je Dornova metoda?

Dornova metoda představuje jemnou manuální terapii. Provádí se v dynamice svalového aparátu. V rámci této terapie se pomalu a jemně vrací obratle a klouby do původní polohy. Důležité je respektovat přirozený pohyb. Jejím cílem je uvolnění meziobratlových kloubů.

Často se používají termíny jako Dornova masáž nebo masáž Dornovou metodou. Slangově se jí říká dornovka a rozhodně se nejedná o masáž. Zaškatulkovat ji lze spíše jako osteopatickou metodu, protože se zaobírá především kosterním aparátem.

Co Dornova metoda dokáže?

Dornova metoda zachází mnohem více do hloubky. I tím se liší od klasické masáže, která se věnuje povrchovým svalům. Uvolňuje špatně postavené kosti a klouby, má vliv i na stav hlubokých svalů, které jsou okolo kostí a kloubů.

„Dornova metoda spočívá v základních cvicích, které mají za úkol preventivně bránit blokacím organismu. S jejím postupným šířením a popularizací především německých fyzioterapeutů se z ní stala profesionální Dornova metoda. Cílem je pomocí vlastního pohybu, pod vedením terapeuta, navracet obratle a kosti na svá místa,“ je uvedeno na Wikipedii.Jak

probíhá ošetření Dornovou metodou u psů?

Stejně jako lidé trpí bolestmi a problémy pohybového aparátu také psi. Dornova metoda se aplikuje i na naše čtyřnohé mazlíčky.

Cvičení se psy v praxi probíhá tak, že se terapeut nejdříve musí seznámit s pejskem i jeho pánem. Musí dojít ke kontaktu se zvířetem. Jakmile terapeut pozná zdravotní stav pejska, proběhne ošetření Dornovou metodou. Majitel psa je po celou dobu přítomen.

Kdy tahle metoda není pro psy vhodná?

Ačkoli může Dornova metoda psům pomoci, jsou situace, kdy není vhodná. Překážka je například akutní léčba nějakého zdravotního problému. Například zánět. Nejdříve je potřeba léčbu ukončit. Problém je také nádorové onemocnění.

Zdroj: wikipedia.org, fyziopes.cz, dorn-method.com, ambershades.cz
Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články