Zuby si čistěte ráno ještě před snídaní. Zabráníte množení bakterií i poškození zubní skloviny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cisteni zubu
Zdroj: Shutterstock

Zuby si člověk má čistit dvakrát denně. Ráno a večer. Večer je to celkem jasné, čistíme si je těsně předtím, než jdeme spát. Kdy si je ale čistit ráno? Zdá se jako logické sáhnout po kartáčku až po snídani. Mnoho lidí si ale zuby čistí ještě před jídlem. Která verze je správná?

Selský rozum jasně říká, že bychom měli čistit to, co jsme ušpinili. To by tedy znamenalo nejprve se nasnídat a až potom navštívit koupelnu. Pravda ale je, že většina odborníků doporučuje čistit zuby před snídaní.

Rozhodně ne hned po jídle

Velká část z nás ráno vstane, s nepříjemným ranním dechem se nasnídá, dá si kávu, potom teprve v koupelně dostane ze zubů všechny zbytky jídla a osvěží ústa zubní pastou.

Pokud patříte do skupiny lidí, co si čistí zuby až po jídle, měli byste po snídani minimálně 60 minut počkat a až potom sáhnout po kartáčku, radí Dental Dental. A to zvláště v případě, že snídáte kyselé potraviny.

K těm se řadí především ovoce, ale také čaj s citronem nebo káva. Čištění zubů ihned po těchto pokrmech se nedoporučuje, protože by mohlo poškodit oslabenou zubní sklovinu, píše Healthline.

Čištění před jídlem

Pokud si vyčistíte zuby ihned po probuzení, dřív než se čehokoli najíte nebo napijete, nijak tím své zuby neohrozíte. Naopak se vám pak bude se svěžím dechem snídat příjemněji než s nepříjemnou ranní pachutí v ústech.

Zničíte navíc bakterie, které se v nich přes noc nahromadily. V případě snídaně na první místě pomáháte bakteriím s množením.

Pokud chcete do nového dne vykročit s čerstvým dechem a bojíte se, že vám ho snídaně pokazí, dejte si po ní žvýkačku bez cukru nebo použijte ústní vodu. Ta na rozdíl od drhnutí kartáčkem zuby nepoškodí ani po kyselém jídle, píše Real Simple.

Zdroj: Healthline, Fortune, Real Simple, Dental Dental

Autor :Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články