Žena si musí držet nos, aby jí neuletěl. Na noc si ho sundavá úplně

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
zena s magnetickym nosem
zena s magnetickym nosem

Protetické končetiny nebo falešné zuby už nikoho nepřekvapí. Jayne Hardman má ale mnohem speciální náhradu. Umělý magnetický nos ji zakrývá díru v obličeji, která vznikla v důsledku autoimunitního onemocnění.

Jayne Hardman se jednoho dne obrátil život vzhůru nohama. Stačilo k tomu jen to, aby na ní skočil její pes takovou silou, že jí poškodil nos. Lékaři díky tomu zjistili, že ho nemá jen zraněný, ale že Jayne trpí vzácnou autoimunitní chorobou.

Diagnóza se stanovovala dlouho

Trvalo to ale dva roky. Doktorům se dlouho nepodařilo přijít na kloub tomu, proč nešťastnici nos neustále otéká. Do toho ztrácela čich i chuť a její nozdry se začaly víc a víc deformovat.

Nepomohly antibiotika, steroidy ani chemoterapie. Žena tak musela dále čelit otázkám, zda neměla autonehodu či ji manžel fyzicky neubližuje. Ten ji naopak byl velkou oporou.

Diagnóza zněla Wegenerova granulomatóza, zákeřná nemoc, jež zaútočila na ženinu tkáň v nose a zasáhla i její uši. Po pár měsících léčby jí ale nezbylo nic jiného, než si nechat nos chirurgicky odstranit a vyrobit náhradní.

O ten je nutné náležitě pečovat a dodržovat hygienická opatření: „Sundávám ho každou noc, než jdu spát, a přes díru nalepím náplast. Ráno potom díru vyčistím a propláchnu, protože stále produkuje hlen,“ popisuje údržbu své náhrady osmačtyřicetiletá Britka. „Ve skutečnosti je mým jediným problémem kýchání. Musím se ujistit, že nos držím, pokud budu kýchat,“ dodává.

Angličanka se dočkala další protézy, která barevně ladí s jejím tónem pleti v létě, když se opálí. Pochvaluje si, že na oba umělé nosy nemusí nanášet make-up, protože ji odstínově perfektně sedí.

Jayne se nyní věnuje charitě a doufá, že se lidé dozvědí více o tomto vzácném stavu a budou schopni včas odhalit jeho příznaky.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články