Zatočte s jarní únavou. Dodržujte pitný režim, jezte vitamíny a vyrazte do přírody

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jarni unava
Zdroj: Shutterstock

Venku svítí sluníčko, přichází teplé dny a člověk by čekal, že se tak nějak bude cítit pozitivněji než během zimy. Přesto jsme ale po ránu unavení. S jarní únavou bojujeme všichni. Proč ale vzniká a jak se s ní vypořádat?

Tělo reaguje na změny. A je jedno, jestli se přizpůsobuje ochlazení, nebo oteplení počasí. Vždy si musí zvyknout na nové podmínky, čímž dochází k únavě, vysvětluje Vivamayr. Ačkoli tak jaro přináší nové začátky, slunce a více energie, zpočátku budeme všichni bojovat s únavou.

Málo energie, bolesti hlavy a špatná kondice

Člověk se budí se špatnou náladou, nechce se mu vstávat. Přes den je unavený, častěji ho bolí hlava. Také býváme nevrlí ke svému okolí. To všechno jsou podle webu Medi příznaky jarní únavy.

Špatná fyzická i psychická kondice se dá ale snadno překonat. Stačí dodržovat zdravý životní styl a řídit se následujícími radami. Vaše tělo se pak přizpůsobí novému režimu a vy si jaro užijete naplno.

Co dělat proti únavě?

Po zimě má obvykle člověk zpomalené trávení. Je proto ideální odlehčit stravu. Jíst více čerstvých potravin, ovoce a zeleniny, méně sladkého a také se vyhýbat tučnému masu. Ideální je do jídelníčku zařadit luštěniny a celozrnné pečivo, radí Swiss Flex.

Vhodné je přidat do stravy vitamíny. Pokud máte problém s nedostatečnou konzumací ovoce a zeleniny, zvolte klidně doplňky stravy. Minimálně vitamín D byste měli v prvním měsíci užívat pravidelně. Nezapomeňte také dodržovat pitný režim.

V neposlední řadě pak využijte hezkého počasí a vyrazte do přírody. Díky tomu načerpáte pozitivní energii psychickou, ale také své tělo protáhnete a zapracujete na fyzičce. Pokud navíc na procházku vezmete kamarády, váš psychický stav se výrazně zlepší.

Na závěr je důležité říci: nepodceňujte důležitost spánku. Sice se stmívá později a rozednívá dříve, je ale důležité hlídat si 7 až 8 hodin spánku denně, neponocovat a ráno se nezdržovat v posteli celé dopoledne. Pokud všechny výše zmíněné rady dodržíte, jarní únava nebude mít šanci.

Zdroj: Swiss Flex, Medi, Tyrol, Vivamayr

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články