Zápachu z bot se zbavíte snadno. Vyzkoušejte je dát do mrazáku nebo postříkat vodkou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zapachajici obuv
Zdroj: Shutterstock

Děje se to každému z nás. Někdy je to trapná situace, nicméně se zapáchající obuví se někdy potýkáme všichni. Pokud vaše boty dlouhodobě nevoní a vždy po jejich sundání naplní předsíň nepříjemné pachy, vyzkoušejte některou z následujících rad.

Spreje do bot sice často zápach na čas odstraní, nefungují ale dlouhodobě. Navíc je musíte používat pravidelně, poměrně rychle vám dojdou a jsou drahé na pořizování. Existují přitom i další možnosti, jak boty udržet svěží.

Dodržujte prevenci

Mnoho lidí si neuvědomuje, že vložky do bot by se měly pravidelně měnit, uvádí iDNES. V opačném případě to totiž je stejné, jako kdybyste nosili několik dní jedny ponožky. Kromě pravidelné výměny vložek se o boty starejte.

Po příchodu domů vždy zkontrolujte, zda nejsou vlhké a není třeba je nechat vyschnout například na balkoně. Těmito preventivními kroky zabráníte hromadění bakterií, které pak zápach způsobují.

Vodka pomůže

Drahé spreje do bot nemusíte kupovat, můžete si vyrobit vlastní doma. Stačí smíchat vodku s citronem, trochou jedlé sody a solí. Všechny tyto látky pohlcují zápach a citronové aroma vám boty naopak provoní.

Směs dejte do rozprašovače a pravidelně s ní potom boty stříkejte, ideálně po každém nošení. Zbavíte se bakterií a budete mít jistotu, že kromě zápachu vás nebudou obtěžovat ani nepříjemné kožní nemoci, které můžete z bot jinak chytit, uvádí Prima Receptář.

Dejte boty k ledu

Oblíbeným způsobem, kterým se zbavovaly zápachu z bot už naše babičky, bylo strčit je jednoduše do mrazáku. Boty musíte předem nechat vyschnout, aby v nich v mrazáku voda nezmrzla. Teploty pod bodem mrazu pak zničí bakterie. Toto ošetření je vhodné provádět jednou týdně.

V neposlední řadě můžete využít například kočičí stelivo. Nasypte ho do bot a nechte ho účinkovat několik hodin. Je vyráběno tak, aby pohlcovalo nejen vlhkost, ale také pachy, takže by mělo vaše boty od nepříjemného zapáchání osvobodit. Dále pomohou také různé bylinné směsi, nebo dokonce i lak na vlasy.

Zdroj: Buď chlap, Prima Receptář, iDNES, Filippo

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články