Zápach z úst: Kromě pravidelné hygieny pomůže i některé ovoce či mléko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zapach z ust
Zdroj: Shutterstock

Nejspíš každý z nás už se někdy setkal s tím, že na něho promluvil někdo, jehož dech úplně nevoněl. A nikdo z nás se nechce sám do podobné situace dostat. Co vlastně může za zápach z našich úst a jak se s ním vypořádat?

Odborně se zápachu z úst říká halitóza. Příčin může být několik. Samozřejmě jedním z nich je i genetika. Někteří lidé mají tu smůlu a musí si svůj dech hlídat lépe než jiní.

Může se také jednat o problém zvaný xerostomie, což je nedostatečná tvorba slin. Daleko častěji jde ale o příčiny, které můžeme kontrolovat.

Špatná hygiena i jídelníček

Pokud někomu často výrazně zapáchá z úst, na vině je pravděpodobně špatná ústní hygiena. Zubní plak je totiž nepřítelem zdravého svěžího dechu, uvádí WebMD. Pokud si tak špatně čistíte zuby, pocítíte to nejen vy, ale především ostatní.

Dalším důvodem je často to, co konzumujete, nebo pijete. Samozřejmě že po topince s česnekem nebudete vonět, mnohem častěji se ale se zápachem z úst potýkají lidé, kteří kouří nebo často pijí kávu.

Jak se vypořádat se zápachem z úst?

Prvním bodem je důkladná ústní hygiena. Zuby si čistěte ráno ještě před snídaní. Večer si je čistěte těsně před spaním. Podle některých odborníků se doporučuje čištění zubů po každém jídle.

Healthline ale varuje, že byste neměli kartáček používat víckrát než třikrát denně, protože poté už zuby naopak čištěním zatěžujete.

Pokud víte, že máte s dechem problémy, jste kuřák, nebo jdete na oběd a víte, že po něm nebudete mít možnost si zuby vyčistit, hodí se mít v kapse vždy žvýkačku nebo nějaký bonbon na svěží dech.

Kromě mentolových chutí ale dovedou zápachu z úst zbavit také například jahody, což málokdo ví. Dále si můžete dát ananasový džus, který také pomůže, mléko nebo zelený čaj. Obecně je důležité pít hodně vody a vyvarovat se suchu v ústech.

Zdroj: Fermelia Dental, NHS, Healthline, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články