Z jahod využívejte nejen plody. Listy jahodníku pomohou vašemu tělu víc, než byste čekali

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jahodnik listy
Zdroj: Shutterstock

Jahody už nějaký čas zrají a vy už nejspíš máte v hlavě plno nápadů, jak je využijete. Napadlo vás ale někdy, že kromě červených plodů se vyplatí sbírat i jahodníkové listy? Ty totiž obsahují mnoho pro tělo prospěšný látek a vyrobit se z nich dá nejen čaj.

Jahody obsahují celou řadu vitamínů a minerálů, které mají na naše tělo pozitivní vliv. Mnoho z nich ale mají také listy jahodníku. Ty navíc obsahují řadu dalších látek. Jen tak je nechat nevyužité by proto byla velká škoda.

Podporují trávicí systém

Jahodové listy obsahují chemickou sloučeninu zvanou taniny. Právě díky ní může pití takového čaje pomáhat při problémech se zažíváním nebo dalších obtížích s trávením. Mimo jiné mají také močopudné vlastnosti a jsou vhodnou léčbou při zánětech močového měchýře.

Čistí krev

Jahodové listy obsahují látky, které zklidňují lidskou mysl a mají blahodárné účinky na naši psychiku. Kromě toho ale působí blahodárně také při čištění krve. Obsahují totiž železo, které je důležitou součástí tvorby červených krvinek a hemoglobinu, popisuje Live Strong.

Dodávají tělu minerální látky

Listy jahodníku obsahují opravdu velké množství pro tělo důležitých látek. Mají vysoké množství vitamínu C, železa a vápníku, uvádí server Greatist. Tyto živiny se podílí na ochraně našeho těla a zvyšují jeho imunitu.

Vápník a železo obsažené v listech zvyšují sílu kostí a kloubů, jsou prevencí před artritidou a celkově dopomáhají lepšímu fungování našeho těla při vyšších zátěžích, například při sportu nebo tvrdé fyzické práci.

Využijte je v čaji nebo při koupeli

Jahodové listy nejlépe využijete čerstvé, když je spaříte horkou vodou a uděláte si z nich čaj s medem. Pro podobné účely je ale můžete samozřejmě také nasušit. Jelikož pomáhají také na psychickou pohodu, vhodné je například přidat pár listů jednou týdně do vaší koupele.

V neposlední řadě mohou listy jahodníku působit blahodárně na pleť, můžete si z nich tak udělat masku nebo je rovnou celé přikládat navečer na obličej a nechat je několik minut působit proti akné a vyrážkám.

Zdroj: Live Strong, Greatist, Gardens All

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články