Vysoké teploty v bytě škodí zdraví. Naučte se topit efektivně a v každé místnosti jinak

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Radiator
Zdroj: Shutterstock

S příchodem zimy začala i topná sezóna. Mnoho lidí má doma topení naplno a v takzvané trenkové teplotě si užívá několik měsíců. Kromě toho, že protopíte velké množství peněz, není ale tento styl topení vůbec zdravý.

V každé místnosti je ideální teplota definována trochu jinak. Zatímco v obýváku, kde trávíte přes den hodně času, byste měli mít tepleji, v chodbách stačí teplota nižší a v ložnici na spánek také nepotřebujete mít přetopeno.

Poradíme vám, jak nastavit teplotu v bytě tak, aby to pro vás bylo zdravé. A zároveň díky tomu ušetříte nějaké peníze.

Vysoké teploty škodí zdraví

Za ideální teplotu je považováno zhruba 20 °C, uvádí server Pro ženy. Ten ale podotýká, že v některých místnostech je i to zbytečně moc. Mnoho lidí si dnes libuje v takzvané trenkové teplotě a doma mívají i 25 °C.

To je ale podle odborníků zdraví nebezpečné. Jednak se vám ve vyšších teplotách špatně dýchá, zároveň se vám ale také pak hůře přizpůsobuje venkovním chladným teplotám a máte častěji problémy s nachlazením.

Doporučené teploty

V obývacím nebo dětském pokoji byste během zimy měli udržovat teplotu na 20 až 22 °C, uvádí Ušetřeno. V koupelně pak dokonce i 24 °C, zvláště v případě, že máte děti, které jsou k nachlazení náchylnější.

V ložnici vám stačí i 18 °C, abyste měli klidný a zdravý spánek, na chodbě a v kuchyni můžete mít dokonce jen kolem 16 °C. Pokud se vám podaří tímto způsobem udržovat ve vašem bytě teploty, bude to výhodné nejen pro vaše zdraví, ale i pro peněženku, podotýká web CPI byty.

Mnoho lidí v diskusi na facebooku se shoduje na tom, že nejen z důvodu šetření je někdy lepší se přiobléknout a topit méně. Minimálně vaše dýchací ústrojí vám poděkuje. A možná se také zbavíte bolestí hlavy, které vás kvůli vysokým teplotám mohou častěji trápit.

Zdroj: CPI byty, Pro ženy, Facebook, Ušetřeno

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články