Uživatelka TikToku se svěřila s úzkostmi po alkoholu. Takto na to reagují vědci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
žena alkohol
Zdroj: Shutterstock

Odborně se termínu říká v angličtině hangxiety. Český výraz prozatím nejspíš neexistuje. Jedná se o úzkostlivý stav, který nastane u některých osob po požití alkoholu, a to většinou především následující ráno, když si prochází kocovinou.

Někteří lidé se při opilosti baví a dělají věci, ke kterým by se jinak neodhodlali. Obvykle to nemívá příliš příjemné následky. Jiní si zase dokonce často nepamatují úseky z večera, který strávili s přáteli nad láhví alkoholu.

Pak je tu ale ještě skupina těch, kteří v případě, že se ráno probudí, mají úzkosti a náhlý strach ze společnosti. Stalo se vám to někdy? Je to normální, a dokonce to má i vědecké vysvětlení.

Její vědecké vysvětlení se stalo virálním

Uživatelka TikToku na svém profilu s názvem sophs.notes nedávno zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, jak vlastně sociální úzkost při kocovině funguje. Podle ní si mnoho lidí myslí, že je to nesmysl a nic takového vlastně neexistuje.

„Lidé mají pocit, že se člověk opil a jen se stydí za to, co provedl. Ano, to je ve skutečnosti z části pravda, nicméně je to zároveň také silný psychický problém, který by neměl být podceňován,“ říká.

Podle uživatelky několik vědeckých studií potvrdilo, že když člověk pije, v jeho mozku dochází k mnoha chemickým reakcím. Chování člověka je ovlivněno především glutamátem a kyselinkou aminomáselnou.

@sophs.notesHangxiety is a real thing. ##hangxiety ##learnontiktok ##sciencefacts ##learnwithme♬ original sound – Soph’s Notes

Ty mají obvykle protichůdné reakce. Zatímco glutamát zvyšuje činnost mozku, kyselina aminomáselná jeho činnost snižuje. Mozek tím pádem jedná velmi pomalu a člověk má menší zábrany.

„Ráno se lidský mozek pokouší při kocovině všechny potřebné látky vyvážit. U lidí, kteří jsou citlivější na glutamát, je mozek hyperaktivní a způsobuje u nich sociální úzkost,“ vysvětluje TikTokerka.

Uživatelé TikToku mají stovky dotazů

Jednoduché vědecké vysvětlení, které sophs.notes poskytla svým sledujícím, bylo oceněno stovkami shlédnutí i sdílení. Lidé by ale rádi věděli o problému víc, proto se u příspěvku objevují zajímavé komentáře.

„Existuje nějaký způsob, jak se dá těmto stavům předcházet? Nějaká prevence, aby nám ráno bylo špatně jen fyzicky, nikoli tak šíleně psychicky?“ ptá se jeden z fanoušků.

„Děkuji, že to někdo konečně řekl. Stává se mi, že se v kocovině uzavřu i na několik dní doma, bojím se lidí a ten stav je neskutečný. Ostatní kolem mě ale mají za to, že se jen stydím za své jednání. Přitom jde o úzkost, se kterou se nedá nic dělat,“ dodává další.

Někteří další lidé uznávají, že by je mohla uživatelka učit chemii. Způsob, jakým problém vysvětlila, je totiž snadný a jasný, zároveň ale nezapomíná na vědecké poznatky, které si sama vyhledala.

Zda se dá se sociální úzkostí po požití alkoholu nějak bojovat, autorka videa prozatím nevysvětlila. Záleží pravděpodobně především na tom, jak má člověk chemicky nastavený mozek. Zatímco někteří z nás se z kocoviny rychle oklepou, jiným to trvá o něco déle.

Zdroj: TikTok, mirror.co.uk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články