Učte děti plavat už od brzkého věku. Jděte na to ale pomalu a formou hry

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Deti plavani
Zdroj: Pixabay

Plánujete dovolenou u moře, ale nejste si jisti, jak dobře ji zvládnou vaši potomci? Nebo jednoduše přemýšlíte nad prázdninami u rybníka a zvažujete, zda je už čas začít děti učit plavat? Poradíme vám, v kolika letech a jakým způsobem se děti nejlépe tuto činnost naučí.

„Pokud chcete naučit své dítě plavat, musíte ho nejprve naučit základním plaveckým dovednostem. Bez nich se výuka plavání opravdu neobejde. Ale není se čeho obávat, žádný strach, i vy sami můžete naučit své děti plaveckým základům velmi kvalitně a přitom hravou formou a s radostí,“ říká zkušená lektorka dětského plavání Štěpánka Štrougalová.

Kdy s lekcemi začít?

Nejlépe jsou na tom děti, které se ve vodě pohybují už od kojeneckého věku. Samozřejmě se nedá mluvit o tom, že by se takto malé děti naučily plavat, můžete je ale zvykat vodnímu prostředí, píše Maminka.

Pokud dítě začnete seznamovat s vodou až kolem třetího či čtvrtého roku života, musíte na něj jít velmi opatrně. Nemá zkušenosti, takže si není vědomo toho, že mu může voda ublížit. Pokud nicméně je s pobytem v bazénu obeznámeno už v brzkém věku, má vyšší pud sebezáchovy, vysvětluje Marianne.

Pomalu a hravě

Pokud chcete děti naučit plavat, chce to především postupovat pomalu a myslet na to, že každý jedinec se učí trochu jinak. To, že se jednomu dítěti povedlo zvládnout základní lekce za pár dní, neznamená, že to tak bude i u jeho sourozence, píše Vitalia.

Důležité je podat dítěti pobyt ve vodě jako hru. Dejte mu míček či jiné vodní hračky a v žádném případě situaci nepodávajte tak, že se s ním jdete učit plavat. To by ho pouze demotivovalo.

Instruktoři doporučují nepoužívat kruh, protože s ním se děti nikdy nenaučí správnému držení těla. Ideální jsou spíše pěnové rukávky, se kterými mohou napodobovat pohyby rukou, které jsou třeba při plavání, píše dále Marianne.

V neposlední řadě je pak důležité dítě nenutit do konkrétních plaveckých stylů. Měli byste mu ukázat, že se může udržet nad vodou pomocí určitých pohybů, nesnažte se ho ale přesvědčit, že je některý plavecký styl lepší než jiný. Na to přijde časem samo, zakončuje web Novinky.

Zdroj: Vitalia, Novinky, Marianne, iDNES, Maminka

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články