Trápí vás popraskané paty? Dopřejte jim koupel v ústní vodě. Výsledek stojí za to

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Popraskane paty
Zdroj: Shutterstock

Ztvrdlé paty trápí mnoho z nás. V některých případech se jedná jen o menší problémy, které se dají řešit mastičkami, v jiných jde už o závažnější komplikace, u kterých je třeba o nohy pečovat častěji a pravidelně. Jednou z věcí, která vám může v tomto případě pomoci, je překvapivě i ústní voda.

Mezi hlavní příčiny vzniku popraskaných pat patří dlouhé stání nebo chůze po tvrdém povrchu, nevhodná obuv, genetická predispozice nebo třeba věk. Velký vliv má ale také to, jak se o nohy staráte. Nedostatečná hydratace a špatná hygiena patří k nejčastějším důvodům vzniku problémů, píše Medical News Today.

Základem je dobrá péče

O své nohy se musíte starat. A to nejen v případě, že na popraskané paty trpíte. I pokud máte nohy krásné, hrozí, že tomu tak za čas nebude, pokud jim neposkytnete potřebnou péči.

Každý večer nohy po koupeli promažte nějakým krémem. Můžete si koupit speciální krém na nohy nebo používat jakékoli tělové mléko. Jednou za týden dopřejte nohám lázeň ve škopku s vodou a vonnými olejíčky, po které je očistíte pemzou.

Kromě toho samozřejmě používejte vhodnou obuv, v létě zkuste co nejvíce chodit naboso nebo v otevřených botách, protože v uzavřených teniskách či botaskách se nohy paří a jejich kůže se ničí.

Vyzkoušejte ústní vodu

V případě, že už na popraskané paty trpíte, jedním ze způsobů, jak se jich zbavit, je využití ústní vody. Výzkumy podle serveru Very Well Health potvrzují, že máčení nohou v této tekutině může pomoci s mnoha problémy.

Thymol, což je jedna z látek v ústní vodě obsažených, má antibakteriální, antifungální, antiparazitární a antioxidační vlastnosti. Tekutina dále pomáhá proti svědění, mentol nohy chladí a má zklidňující účinek.

V ústní vodě je obvykle obsažen i eukalyptus, který má protizánětlivé účinky a chrání vaše popraskané paty před vznikem nepříjemných nemocí. Methylsalicylát pak celkově pomáhá pokožce absorbovat jiné látky.

To znamená nejen ty z vody samotné, ale následně pak i ty z krémů, kterými si nohy po koupeli namažete. Pokud tak na popraskané nohy trpíte, rozhodně jim koupel v ústní vodě jednou za čas dopřejte.

Zdroj: Healthline, Medical News Today, Very Well Health, Allure, One Good Thing

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články