Trápí vás pigmentové skvrny od slunce? Víme, jak s problémem naložit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pihovana zena
Zdroj: Shutterstock

Velká část z nás je ráda, že venku konečně svítí celé dny slunce a my si můžeme užívat teplého počasí. Má to ale i své nevýhody. Některým jedincům se vlivem slunečního záření na obličeji i jinde na těle objevují pigmentové skvrny. My naštěstí víme, jak s problémem naložit.

Mezi nejčastější příčiny vzniku pigmentových skvrn patří podle studie z roku 2014 metabolické příčiny. Každý z nás má kůži trochu jinou a na slunce pak bude také jinak reagovat. Především jedinci se světlejšími vlasy a bledší pletí mají tendenci na slunci pihovatět.

Někdy ale roztomilé pihy přerostou v nepříjemné pigmentové skvrny, kterých se chce člověk zbavit. A občas to není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Základem je prevence

Server Healthline připomíná, že ačkoli zbavit se pigmentových skvrn se dá i poté, co se objeví, nejlepší je nenechat je vůbec vzniknout. Hyperpigmentaci lze předcházet důkladnou ochranou pokožky.

Zvláště pokud jste k tvorbě skvrn náchylní, používejte pravidelně opalovací krémy, a to klidně i v zimním období. Především teď v létě nezapomínejte na kvalitní produkty, které vaše stávající skvrny zesvětlí a před těmi novými vás ochrání.

Druhým bodem prevence je snažit se příliš si nesahat do obličeje. Škrábání či snaha vymáčknout černé tečky může problémy pouze zhoršit.

Poraďte se s dermatologem

Pokud jste se dostatečně chránili, přesto se vám ale pigmentové skvrny v obličeji objevily, poraďte se s odborníky. V lékárně vám doporučí vhodné krémy, pokud si ale chcete být na sto procent jisti, že použijete ten správný, navštivte svého dermatologa.

Produktů totiž existuje celá řada. Jsou to například čisticí gely a peelingy, pleťové gely, tělová mléka a speciální séra. Lékař vám přesně poradí, jaký produkt používat pro zlepšení situace. Navíc vám jednotlivé skvrny prohlédne a vy se ujistíte, že nejde o nic vážného.

Pigmentové skvrny od slunce jsou bohužel něco, co mnoho lidí řeší a řešit bude. Není to problém, kterého by se dalo trvale zbavit, dá se ale zmírnit a rozhodně se s ním dá bojovat.

Zdroj: Healthline, Everyday Health, National Library of Medicine

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články