Svědění kolem řitního otvoru nepodceňujte, může jít o vážný zdravotní problém

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Svedeni zadku
Zdroj: Shutterstock

Když člověka něco svědí, jednoduše se podrbe. Někdy je to ale v místech, kde se to na veřejnosti úplně nehodí. Když jste doma, poškrábat se na zadku je povoleno. Pokud vás ale oblast kolem řitního otvoru svědí často, nejspíš je to známka nějakého většího problému.

Ne vždycky podrbání pomůže. Občas může naopak uškodit, protože si místo rozškrábeme a nehty do něj jen naneseme další bakterie. Co byste měli dělat v případě, že vás svědí řitní otvor? A v jakém případě už je vhodné vyhledat lékaře?

Postihuje to každého z nás

Anální svědění jednou za čas postihne každého z nás. Někdy je to bez zjevné příčiny. Neškodné podrbání (ideálně v soukromí) pomůže. Jindy jsou ale na vině například bakterie a viry, píše Yahoo! V takovém případě se svědění objevuje častěji a je třeba navštívit doktora.

Důvodem vzniku různých infekcí může být například to, že se člověk výrazně potí. Svědění ale způsobují podle Healthdigest také některé nápoje, zvláště pak ty sycené. Pokud tak na problémy trpíte, měli byste se jim vyhýbat.

Anální svědění se nejčastěji objevuje u lidí nad 50 let, u obézních jedinců, lidí se špatným zdravotním stavem a těch, co pijí hodně alkoholu a jedí tučné jídlo, varuje My Cleveland Clinic.

Jak si od svědění pomoci?

Pokud ke svědění v oblasti řitního otvoru dochází častěji, pouhé podrbání nestačí. Vyzkoušet můžete různé zklidňující krémy z lékárny, vždy se ale poraďte s odborníky. Jde o citlivou oblast, na kterou se ne každý přípravek hodí.

Pokud i tak problémy přetrvávají, místo máte podrážděné, bolavé a rozškrábané, navštivte lékaře. Může se totiž jednat například o problém, jako jsou hemoroidy, které je třeba řešit s odborníkem.

Ačkoli jde o situaci nepříjemnou, jednou za čas se to stane každému z nás. Pokud vás problém trápí dlouhodobě, nestyďte se říci si o pomoc lékařům. Rozhodně je to lepší než zbytečně trpět a zadělat si na mnohem větší problémy.

Zdroj: Mayo Clinic, My Cleveland Clinic, Yahoo! News, Men’s Health, Live Strong, Healthline, Healthdigest

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články