Štramberské uši: Zkuste si upéct dezert z medového těsta, o němž se zmiňují už záznamy z roku 1241

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stramberske usi
Zdroj: Adolf Horsinka / MAFRA / Profimedia

Každý, kdo někdy navštíví město Štramberk nebo jeho okolí, musí ochutnat štramberské uši. Tento cukrářský výrobek si zamilují děti i dospělí. Jakmile ho jednou ochutnáte, budete se ho chtít naučit připravovat i doma. Naštěstí to není nijak komplikované.

Historie štramberských uší sahá dál, než byste si možná mysleli. Poprvé se o něm zmiňují už záznamy z roku 1241, kdy do Evropy vtrhli Tataři. Ti obléhali mimo jiné delší dobu také město Štramberk. Ačkoli se město drželo, brzy mu začaly docházet zásoby jídla a vody.

Místní se proto modlili k Bohu, aby jim seslal pomoc a Tatary vyhnal. Pomoci se nakonec obyvatelé Štramberku dočkali. Jednou v noci přišla silná bouřka, která tábor Tatarů vyplavila. Zůstaly po nich jenom vaky s nasolenýma ušima, které uřezávali křesťanům a posílali je svému chánovi. Tím mu chtěli ukázat, kolik lidí se jim podařilo usmrtit, píše server Slow Food Prague.

Zda je tento příběh skutečně předlohou pro dnešní štramberské uši, to nejspíš nikdy nebude zcela jasné, uvádí Český rozhlas. Je ale velmi pravděpodobné, že z této drastické historie nakonec vzešel dnes vynikající a velmi oblíbený dezert.

Lité nebo válené

V oblasti Štramberku se dnes dělají dva druhy uší. Jedny z nich se lijí, druhé se válí. Těsto na uši válené obsahuje med, díky kterému je hmota tužší a dobře se z ní dají uválet placky, které se následně nechávají ztvrdnout ve speciálních nádobách.

Těsto na uši lité připomíná těsto na palačinky, které se do nádoby nalije a poté se čeká, až ztuhne.

V obou případech vznikne dezert ve tvaru ucha, který se následně plní šlehačkou, ovocem a různými polevami. Na štramberské uši podle všeho neexistuje nějaký jednotný recept, i tak si je ale můžete připravit doma. Možná se budou od těch tradičních mírně lišit, měly by se jim ale minimálně podobat.

Válené štramberské uši

Na domácí přípravu štramberských uší budete potřebovat 2 vejce, 170 gramů cukru, 50 gramů medu, 300 g hladké mouky, půl lžičky jedlé sody, strouhanou citronovou kůru a lžičku perníkového koření.

Ze všech surovin vypracujte tužší těsto, které by mělo minimálně 24 hodin odpočívat v chladu. Následně ho rozválejte a připravte si z něj tenké a spíše oválnější placičky. Ty potom pečte v troubě předehřáté na 170 °C zhruba 5 minut. Musí zůstat lehce nedopečené.

V tomto stavu je pak vytáhněte, opatrně srolujte do tvaru ucha a dejte do skleničky, v níž chladnou a tvar si zachovají. Následně můžete štramberské uši plnit šlehačkou, ovocem nebo třeba i zmrzlinou. Vynikající jsou ale i samotné.

Zdroj: Slow Food Prague, Český rozhlas, Toprecepty.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články