Spánková synchronizace: Jste buď noční sova, nebo ranní ptáče. Nesnažte se to změnit násilím

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spanek
Zdroj: Shutterstock

V angličtině se pojmu říká sleep syncing, do češtiny bychom ho nejlépe přeložili asi jako spánkovou synchronizaci. Jde o způsob, jak sladit spánek s přirozeným rytmem těla, a tím docílit maximálního odpočinku a načerpání pozitivní energie.

Existuje celá řada rad pro lepší spánek. Ideální je před spaním tři hodiny nejíst, spát na levém boku, dodržovat minimálně osm hodin spánku denně. Pokud je vaše spánková hygiena v pořádku, přesto se ale cítíte unavení, možná jen spíte v nesprávnou dobu, uvádí Very Well Mind.

Synchronizace spánku

Synchronizace spánku je v podstatě o tom, že zjistíte, kdy vaše tělo potřebuje odpočinek. Každý člověk je totiž trochu jiný. To, že někomu vyhovuje chodit spát ve 22:00 a vstávat v 6:00, neznamená, že to tak budeme mít všichni, vysvětluje Sleep.

Ranní ptáčata a noční sovy

Podle webu Women’s Health se v podstatě celé lidstvo dělí na dvě skupiny. Tou první jsou noční sovy. Lidé, kteří jsou aktivní především v noci, spát chodí po půlnoci, a pokud mohou, rádi si ráno přispí.

Neznamená to, že by jim dělalo problémy vstávat brzy. Pokud musí do práce, nebo mají povinnosti, vstanou bez problému i po třech hodinách spánku. O víkendu si pak ale pospí do oběda. A není na tom nic špatného, píše web The Every Girl.

Nemá totiž cenu, aby se člověk násilím pokoušel usnout ve chvíli, kdy je jeho tělo nejvíc naplněné energií a jeho mozek chce být nejvíce zaměstnán. Pokud si půjdete lehnout dříve, pravděpodobně stejně neusnete.

Naopak jsou tu potom lidé, kteří chodí spát brzy a nedělá jim problém brzy vstát. I ve volné dny vstávají z postele maximálně v 8:00. Ti by se zase neměli přemáhat a pracovat dlouho do noci na projektech, protože k tomu jejich tělo jednoduše není přizpůsobeno.

Během života se můžeme změnit

Podle vědců se může váš životní cyklus během let i několikrát změnit. To, že chodíte spát brzy, neznamená, že tomu tak bude i za 10 let. Tělo samo si řekne, kdy spánek potřebuje. Vy byste ho měli poslechnout a přizpůsobit se mu.

V případě, že člověk dlouhodobě překonává únavu a chodí spát pozdě, může dojít ke zdravotním problémům, a to jak fyzickým, tak i psychickým. Platí to ale i opačně. Pokud se budete nutit ke spánku dříve, než vám tělo dá najevo, že ho potřebuje, vašemu zdraví to neprospěje.

Ideální tedy je jít spát ve chvíli, kdy se cítíte unavení. Nenastavujte si žádnou konkrétní hodinu. Není potřeba mít každý den jasně dáno, v kolik půjdete do postele. Jednoduše si lehněte ve chvíli, kdy se na to budete cítit.

Zdroj: Very Well Mind, Unplugged, Women’s Health, The Every Girl, Sleep

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články