Nejlepší pozice na spaní: Když budete takto spát, snížíte stres i riziko pálení žáhy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spani na boku
Zdroj: Shutterstock

Spánek je pro lidské zdraví důležitý. A to, v jaké poloze spíme, nás také v mnohém ovlivňuje. Víte ale, že o vás hodně vypovídá i to, zda usínáte na pravém, nebo naopak na levém boku?

Spaní na břiše není vhodné, protože můžete mít problémy se zády, upozorňuje Health Digest. Když spíte na zádech, páteř se vám sice narovná, mohou se ale objevit jiné problémy, jako je chrápání.

Nebezpečné je i to, že vám jazyk zapadá hlouběji do krku a vy se tak nikdy nevyspíte zcela pohodlně. Nejlepší pozice pro spánek je tedy podle odborníků na boku. A to konkrétně na levém.

Spánek ovlivňuje pozice žaludku

Více než 13 % lidí na celém světě trpí podle Very Well Health alespoň jednou za týden pálením žáhy. A problém může být způsoben právě i tím, že špatně spíte a vrací se vám kyseliny z žaludku do krku.

Pokud ale spíte na levém boku, používáte k udržení kyseliny v žaludku gravitaci. Žaludek je totiž umístěný na levé straně těla a tímto způsobem je položen níže než jícen. Tuto skutečnost potvrzuje i studie z roku 2015.

Klidnější spánek pomáhá správnému fungování mozku

Spaní na levém boku je pro člověka nejpřirozenější. Není žádnou ostudou dát si mezi nohy nebo pod ruku polštář, aby se nám leželo lépe. Ve skutečnosti právě tyto pozice pomáhají co nejklidnějšímu spánku.

To má samozřejmě následně vliv na naše psychické zdraví a na funkci našeho mozku. Lidé, kteří spí na pravém boku, jsou na tom sice lépe než lidé spící na zádech a na břiše, v mnoha ohledech ale oproti levobokým spáčům zaostávají.

Pokud se tak chcete ujistit, že pro svůj odpočinek děláte maximum, zkuste si večer lehnout pohodlně na levý bok, zahrabat se mezi několik polštářů a usínat v té podle vědců nejlepší možné pozici.

Zdroj: Health Digest, Very Well Health, CNET, Medical News Today, Pubmed

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články