Somnambulismus: Problém, ze kterého si mnoho lidí dělá legraci, může být ale pořádně nebezpečný

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Namesicnost
Zdroj: Shutterstock

Somnambulismus neboli náměsíčnost je stav, při kterém člověk chodí ve spánku. Neuvědomuje si svůj pohyb, a zatímco spí, pohybuje se například po bytě, přenáší věci z místa na místo a někdy se pak probudí na zcela nečekaném místě. Zní to úsměvně, může jít ale také o pořádně nebezpečný problém.

Náměsíčnost se řadí mezi poruchy spánku. Podle neuroložky Ivy Příhodové jde ve větší míře o problém u dětí, není ale zcela výjimkou, že jím trpí také dospělí. U dětí je procento náměsíčných jedinců asi 20, u dospělých pak klesá na 12, píše iDNES.

Rizika náměsíčnosti

Někdy ve spánku člověk popojde jen pár kroků, přendá nějakou věc z jedné poličky do jiné. Jindy se ale může stát, že chodí po celém bytě. Může si potom ublížit nárazem do předmětů nebo třeba pádem ze schodů.

Nemluvě o tom, že existují také případy, kdy člověk vyjde v náměsíčnosti dokonce ven z domu, kde mu hrozí nebezpečí ještě více. Kromě samotné možnosti úrazu je ale náměsíčnost nebezpečná pro tělo i v dalších ohledech.

Pro Novinky Příhodová vysvětlila, že náměsíčnost je vlastně nedokonalé a neúplné probuzení ze spánku, kdy tělo sice podniká aktivity, nicméně člověk není při vědomí. Nekvalitní spánek pak má vliv na lidskou psychiku, ale také způsobuje nedostatek fyzické energie během dne.

Příčiny náměsíčnosti

Příčin somnambulismu je několik. Jednou z nich je genetika. Pokud problémem trpíte vy, velmi pravděpodobně ho po vás budou mít také děti, proto na ně v noci dávejte dobrý pozor.

Server Jak na spánek pak mezi další příčiny náměsíčnosti řadí nedostatek spánku, některé léky, pití alkoholu na noc nebo stres. Bojovat s náměsíčností není snadné. Existují léky i terapie, nikdy ale nefungují stoprocentně.

Pokud problémem vy nebo váš blízký trpíte, je především důležité zajistit byt tak, aby při vašem pohybu po něm nedošlo k úrazu. Nainstalujte například zábrany ke schodištím, zamykejte na noc dveře i okna. Dětem můžete k posteli přisunout židle, o které se v případě náměsíčnosti zastaví a nespadnou tak z postele.

Zdroj: Moje zdraví, Lidovky, Euro zdraví, Jak na spánek, Novinky, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články