Skryté cukry v nápojích: I stoprocentní ovocné džusy jich obsahují velké množství

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sladke napoje
Zdroj: Shutterstock

Časté pití slazených nápojů je zlozvyk, který má mnoho Čechů. Spousta z nás si ani neuvědomuje, kolik cukrů se třeba nachází v jedné takové skleničce limonády. A nejedná se přitom jenom o colu a podobné nápoje. Velké množství skrytých cukrů je i v ovocných džusech.

Pokud chce člověk začít hubnout, musí změnit svůj jídelníček. A pro mnohé je často největším problémem začít pít čistou vodu a čaje. Na slazených limonádách totiž prokazatelně vzniká závislost, jak uvedl třeba web Jíme to.

Dodržujte pitný režim, ale…

Pro zdravý životní styl je důležité dodržovat pitný režim. Jenomže pokud za den vypijete láhev coly a několik sklenic džusu, daleko více si ublížíte, než že byste svému zdraví nějak pomohli.

Samozřejmě si člověk výjimečně někde na oslavě nebo v restauraci sladký nápoj dá. Většinu denního příjmu tekutin by ale měla tvořit obyčejná voda, čaje nebo neslazené ochucené nápoje, radí Výživoví poradci.

Nejhorší je cola, ale ani džusy na tom nejsou dobře

Jak mnoho z vás nejspíš tuší, na předních příčkách v množství cukru se umisťuje cola. Tahle oblíbená černá limonáda má v dvoulitrové láhvi až 54 kostek cukru, uvádí DIA styl. V litru kofoly pak najdete až 20 kostek cukru.

Slavně na tom nejsou ani další ochucené limonády a energetické nápoje. Možná vás ale překvapí, že se velké množství cukru nachází také v ovocných džusech. A to i v těch, které mají na krabičce napsáno, že jde o stoprocentní šťávu z ovoce.

V litru pomerančového džusu je například kolem 30 kostek cukru. Ačkoli tak ovocné šťávy mají hodně vitamínů a do zdravého jídelníčku patří, je vhodné si dát maximálně jednu skleničku za pár dní, doplňuje STOB klub.

Závěrem je třeba říci, že v tomto ohledu je důležité dávat pozor také na dětské nápoje. Ačkoli jsou některé džusy přímo určené pro děti, obsahují velké množství cukru, a neměli bychom je tak svým ratolestem dopřávat denně. Učte děti raději odmalinka pít spíše čaje a čistou vodu.

Zdroj: Rehabilitace, iDNES, Výživoví poradci, STOB klub, DIA styl, Jíme to

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články