Rituál vzteku: Dostaňte ze sebe emoce, když je máte pod kontrolou. Nenechte je, aby vás pohltily

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vztek
Zdroj:123RF

Někdy člověku pomůže pořádně si zakřičet. Emoce nemusí být nutně negativní věcí, a to i přesto, že tak na první pohled vypadají. Pořádně se takzvaně „vyvztekat“ může někdy udělat pro lidské zdraví opravdu hodně.

Rage ritual, nebo také česky rituál vzteku, je trend, který se v poslední době stal populárním především na platformě TikTok. Tento trend spočívá v záměrném uvolnění negativních emocí, zejména hněvu a frustrace, skrze kontrolovanou fyzickou aktivitu.

Pomáhá uvolnit emoce

Trend jednoduše spočívá v tom, že lidé, kteří se necítí být psychicky úplně v pořádku, uvolní energii tím, se pořádně vykřičí a vyvztekají za situace, kdy jsou jejich emoce v rámci možností kontrolované. Tím pádem se potom nestane, že by se v nich pocity nahromadily a byly vypuštěny například v afektu, vysvětluje Good To Know.

Zastánci tohoto trendu tvrdí, že jim pomáhá uvolnit stres a zpracovat negativní emoce. Nicméně odborníci na duševní zdraví mají na tento trend různé názory. Někteří varují, že by mohl podporovat nezdravé způsoby zvládání emocí, zatímco jiní uznávají, že kontrolované uvolnění může být pro některé lidi prospěšné.

Důležité podle lékařů je uvědomit si, že by tento trend neměl nahrazovat profesionální pomoc v oblasti duševního zdraví, pokud ji člověk skutečně potřebuje.

Zásady rituálu vzteku

Při rituálu vzteku jde především o to ze sebe dostat emoce. Je ale třeba dodržovat několik pravidel. Účastníci si obvykle vyberou izolované místo, kde mohou vyjádřit své emoce bez rušení nebo ohrožení ostatních.

Kromě křiku rituál často zahrnuje i fyzickou aktivitu. Může jít o trhání papíru, bouchání do boxovacího pytle, nebo rozbíjení křehkých předmětů (často speciálně určených k tomuto účelu).

Důraz je kladen na to, aby uvolnění bylo záměrné a kontrolované, nikoli nekontrolované nebo destruktivní. Účastníci často nahrávají videa svých rituálů na TikTok a další platformy, aby ukázali dalším lidem, že je v pořádku nechat emoce jednoduše z těla odejít a nedusit je v sobě.

Zdroj: Independent, TikTok, NDTV, Good To Know, South Morning China Post

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články