Pomerančový ileus: Když ovocná dužina ucpe vaše střeva

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Pomerance
Zdroj: Shutterstock

Pomeranče obsahují velké množství vitamínu C, jsou bohaté na vodu a mají mnoho antioxidantů, píše WebMD. Obecně je tak považujeme za zdravé. Dáváme si je čerstvé nebo z nich děláme smoothie. Jenomže pokud to s jejich konzumací přeženete, můžete na to doplatit.

Ačkoli jsou pomeranče kalorické, patří ke zdravým potravinám, uvádí Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Jenomže zároveň mohou způsobovat velké zdravotní problémy, varuje.

Ucpaná střeva

Problému se říká pomerančový ileus. Jde o situaci, kdy špatně vstřebatelná dužina ucpává střeva. Nejčastěji se týká starších lidí, kteří mají problém s rozkládáním některých látek v těle.

Mnohem častěji ileus nastává v případě, že jíte pomeranče hořké, které obsahují látku zvanou synefrin, vysvětluje PubMed.

Pokud k tomu dojde, je nutný zásah lékaře. Jakmile se střeva ucpou, sama od sebe nemají šanci se komplikací zbavit. A pokud nedojde k operativnímu zásahu odborníkem, může hrozit i smrt.

Příznaky ileu jsou zácpa, která se střídá s průjmem, ve kterém je krev, dále potom nevolnost, bolesti břicha a zvracení. Pokud problémy přetrvávají déle než den, je rozhodně třeba zajít k lékaři na kontrolu.

V případě, že budete pít z pomerančů pouze smoothie, nebo jich nekonzumujete příliš, nebezpečí by vám hrozit nemělo.

Další důvody, proč nejíst pomeranče

Ačkoli jde o zdravé ovoce, některým lidem nemusí pomeranče dělat dobře. Jejich konzumaci byste tak měli omezit například v případě, že často trpíte na pálení žáhy, varuje Pro ženy.

Problém může nastat i u dalších citrusových plodů. Především na konzumaci grepů by si měli dát problém lidé, kteří berou léky na vysoký krevní tlak nebo snížení hladiny cholesterolu.

Zdroj: PubMed, Pro ženy, Léčit nemoc, BMJ, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články