Pokud sedíte každý den hodiny před počítačem, chraňte své oči. Hlídejte si nastavení světla a spěte 8 hodin denně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena za pocitacem
Zdroj: Shutterstock

Mnoho z nás tráví před počítačem spoustu času. Pro někoho jde o pár hodin zábavy po práci, řada mladých lidí ale dnes u počítače pracuje a sedí před ním i více než 10 hodin denně. A naše oči v takovém případě dostávají zabrat.

Samozřejmě je práce u počítače náročná v mnoha ohledech. Člověk se potřebuje jednou za čas protáhnout, aby ho nebolela záda, a zacvičit si, aby měl nějaký pohyb a odpočinek od sedavého zaměstnání. Jak ale chránit naše oči? Máme pro vás hned několik tipů.

Větší obrazovka, méně zátěže pro oči

Mnoho z nás si večer bere do postele mobilní telefon nebo tablet, kde pak pokračujeme v tom, co jsme dělali na počítači. Podle CNN je to ale velká chyba. Čím větší obrazovku používáme, tím méně naše oči trpí. Pokud tedy pracujete dlouhodobě na počítači, je vhodné koupit si větší monitor.

Pohrajte si se světlem

Je velmi důležité, jak máte nastavené osvětlení. A to nejen na samotném monitoru, ale také v místnosti, upozorňuje Lensology. Obrazovku umístěte dál od okna, aby se na ní neobjevovaly odlesky. Ujistěte se, že máte v místnosti tmavší prostředí, než je světlo z monitoru.

Jasnější obrazovky způsobují bolest očí, která může vést k bolestem hlavy. Přes den je lepší mít jasu více, jakmile se ale k večeru sníží světlo v místnosti, snižte také jas na počítači. Využít můžete i funkci automatického nastavení jasu, kterou dnes mnoho monitorů nabízí.

Nechte oči odpočinout

Je důležité, aby se vaše oči neupínaly k monitoru příliš dlouho v kuse. Ideální je dodržovat pravidlo 20-20-20. Zhruba každých 20 minut se postavte k oknu a 20 vteřin se dívejte na nějaký objekt vzdálený 20 stop (asi 6 metrů) od vás. To pomůže očím zrelaxovat. Pak se můžete vrátit k práci.

Dbejte na dostatek spánku

Osmihodinový spánek je důležitý v mnoha ohledech. Pokud ale své oči dennodenně zatěžujete, je obzvlášť potřeba nechat je dostatečně dlouho odpočívat. Dbejte tak na to, abyste spánkovou hygienu nezanedbávali.

Brýle blokující modré světlo

Podle webu Class Card neexistuje žádný vědecky podložený důkaz o tom, že by brýle fungovaly. Mnoho lidí ale na internetu sdílí zkušenosti a tvrdí, že jde při dlouhodobém sezení před obrazovkou o skvělého pomocníka.

Je jen na vás, zda je vyzkoušíte. Modré světlo narušuje váš cirkadiánní cyklus a způsobuje bolesti hlavy, na tom už se vědci shodnou. A podle mnohých se rozhodně vyplatí do brýlí blokujících toto světlo investovat.

Zdroj: Lensology, CNET, Class Card, CNN

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články