Pohanková dieta: Očistí tělo a pomůže shodit nadbytečná kila. Všem se však doporučit nedá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pohanka
Zdroj: Shutterstock

Pokud hledáte cestu, jak se rychle zbavit nějakého toho kila navíc, pohanková dieta je možná tou správnou volbou právě pro vás. Je ale třeba mít na paměti, že pokud jde váha dolů příliš rychle, má to také svá rizika. Odborníci proto před pohankovou dietou také varují.

Pohanková dieta je mono dieta, to znamená, že je většina potravin v jídelníčku nahrazena jednou jedinou, vysvětluje server Live Strong. Během pohankové diety můžete společně s touto surovinou pít zelený čaj a kefír a pohanku různě dochucovat.

Co se týče jídelníčku, dopřát si můžete sladkou pohankovou kaši na snídani, k obědu pak pohanku dochutit česnekem či sušenými houbami. Skvěle se k ní hodí také majoránka, dobromysl a cibule.

Detoxikační dieta, která vaše tělo zbaví škodlivin a pomůže vám během 14 dní shodit, je podle serveru Better Me účinná, po jejím ukončení si ale člověk musí dát pozor na jojo efekt a udržet si zdravý životní styl i nadále.

Bohatá na živiny

Pohanka je královna mezi zdravými potravinami. Obsahuje mnoho vitamínů, draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan a zinek. Najdeme v ní i nenasycené mastné kyseliny. Je velmi výživná a dá se jíst na mnoho způsobů.

„Pohanka je vysoce nutriční složka potravy, u které bylo prokázáno, že poskytuje širokou škálu příznivých účinků. Zdravotní přínosy připisované pohance zahrnují snížení hladiny cholesterolu v plazmě, neuroprotekci, protirakovinné, protizánětlivé a antidiabetické účinky a zlepšení stavů hypertenze,“ píše se ve studii z roku 2015.

Tato surovina se používá mimo jiné i v léčitelství. Dělají se z ní čaje, které podporují imunitu. Dá se ale využít i pro tvorbu obkladů na rány nebo hřejivých pohankových polštářů, jež pomáhají jak fyzicky, tak i psychicky uvolnit vaše tělo.

Až 10 kilo za 14 dní

Pohanková dieta je primárně dietou detoxikační. Má tedy z vašeho těla především odstranit škodlivé látky a pomoci vám nastartovat zdravý životní styl. Po 14 dnech, během kterých budete jíst pouze pohanku na různé způsoby a pít zelený čaj a kefír, můžete podle Mostly Woman zhubnout až 10 kilogramů.

Ačkoli má pohanka mnoho zdravotních výhod, mezi které patří třeba i pozitivní vliv na srdeční činnost, jíst pouze jednu surovinu takto dlouhou dobu je vždy riskantní, varuje Live Strong. Tělo může být totiž připraveno o důležité živiny, které potřebuje ke svému fungování.

Před zahájením takto složitých diet je tak vždy vhodné se poradit se svým lékařem. Dieta vám ve výsledku sice může hodně pomoci, hrozí ale také nebezpečí snížení krevního tlaku, bolesti hlavy, únava, nedostatek některých vitamínů a snížení aktivity a výkonnosti.

„Pohanková dieta vaše tělo sice pročistí, je to ale velmi složitý proces, který nejspíš nezvládne každý. Já osobně jsem ji prožívala velmi těžce. Nakonec jsem ji překonala a jsem za to ráda, rozhodně bych ji ale mnoha lidem nedoporučila,“ říká pro Přehledě24 třiapadesátiletá čtenářka Anežka, která dietou prošla.

Zdroj: NIH, Live strong, Better Me, Mostly Woman, The Food Blog, Nurture My Gut

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články