Opalovací krémy chrání před spálením i před rakovinou kůže. Připravte si jeden sami doma

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Opalovaci krem
Zdroj: Shutterstock

Především v létě je důležité dbát na ochranu pokožky před slunečním zářením. Slunce je sice příjemné, většina z nás ale dobře ví, jaké to je, když se spálíme. Navíc jsou paprsky pro naši kůži nebezpečné i v mnoha dalších ohledech. Chránit se přitom dá i podomácku vyrobenými opalovacími krémy.

Důvodů, proč se mazat opalovacími krémy, je celá řada. Samozřejmě první z nich napadne každého z nás: abychom se nespálili. Načervenalá a na dotek podrážděná pokožka je ale vlastně to nejmenší, čím nám může slunce ublížit.

Chrání proti předčasnému stárnutí i rakovině

Čím bledší člověk je, tím větší má obvykle pravděpodobnost, že se spálí. To ale neznamená, že pro ostatní jsou sluneční paprsky neškodné. I lidé, kteří se opálí prakticky za jakýchkoli podmínek i bez krému, mohou mít ze slunečních paprsků problémy.

Opalovací krém bychom měli používat všichni, zabraňuje totiž mimo jiné vysoušení pokožky a také jejímu předčasnému stárnutí, píše Ehe Health. Studie ukazují, že lidé mladší 55 let, kteří se pravidelně nanášejí opalovacím krémem, mají o 24 % menší šanci, že se u nich v brzkém věku projeví známky stárnutí.

Nejdůležitější ale je, že opalovací krémy chrání před rakovinou kůže. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí byl v USA v roce 2013 diagnostikován melanom kůže u 71 943 lidí a 9 394 z těchto případů bylo smrtelných. Používáním opalovacích krémů snižujete riziko podle webu Skin Cancer Foundation až na polovinu.

Vyrobte si opalovací krém doma

Opalovací krémy se sice dají koupit v každé lékárně či drogerii, pokud ale chcete přesně vědět, co na sebe mažete, vyrobit si ho můžete i doma.

Potřebovat na to podle serveru iReceptář budete 20 gramů bambuckého másla, 10 gramů kokosového oleje, 10 gramů oleje z pšeničných klíčků, 10 gramů mrkvového oleje, 10 gramů včelího vosku, 5 kapek esenciálního oleje, 4 kapky vitamínu E a oxid zinečnatý.

Všechny suroviny je třeba nechat rozpustit a smíchat je dohromady. Veškeré oleje a vosky rozehřejte na vodní lázni. Nezahřívejte je ale příliš dlouho, aby zbytečně nevyprchaly účinné látky z nich. Směs nechte zchladnout, přidejte do ní práškové suroviny a vše umístěte do krabičky s víčkem.

Krém používejte podle potřeby. Je třeba počítat s tím, že ho budete muset používat častěji než běžný opalovací prostředek, doporučuje se minimálně čtyřikrát denně. Krém není voděodolný, nenatírejte ho tak na tělo například před vstupem do bazénu.

Zdroj: Pro ženy, Skin Cancer Foundation, Ehe Health, iReceptář, Hobby instory

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články